W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchodzimy Dzień Edukacji Prawnej

15.03.2021

Przypadający dziś, 15 marca, Dzień Edukacji Prawnej to okazja, by przypomnieć programy Ministerstwa Sprawiedliwości promujące wiedzę prawną, zwłaszcza prowadzone od kilku lat zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, które przybliżają im pracę wymiaru sprawiedliwości.

programy edukacyjne

Mimo epidemii Ministerstwo prowadzi zajęcia online dla szkół podstawowych i średnich, organizuje Olimpiadę Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości oraz – m.in. - przygotowuje powołanie Młodzieżowej Rady Sprawiedliwości, która zacznie działać już 18 marca br.

- Świadomość prawna i wiedza o prawie to klucz do zrozumienia współczesnego świata. Kształcenie społeczeństwa w tej dziedzinie służy naszemu wspólnemu dobru – mówi Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Romanowski. Podkreśla też, że edukacja prawna musi być atrakcyjna dla odbiorcy, by odniosła skutek.

Lekcje o prawie

Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości wspiera także nauczycieli, przygotowując dla nich gotowe scenariusze lekcji o prawie. Zaproponowaliśmy m.in. konkurs legislacyjny z nagrodami - „Stwórz ustawę, zmieniaj prawo”. Dzięki niemu młodzi ludzie mogą mieć wpływ na przyjmowane w przyszłości w naszym kraju przepisy.

Natomiast podczas zajęć online prowadzonych przez pracowników Ministerstwa uczniowie szkół podstawowych dowiadują się m.in., jakie warunki musi spełnić kandydat na Prezydenta RP, sędziego, ministra czy posła. W tych wirtualnych spotkaniach udział wzięło już pond tysiąc uczestników.

Najczęściej wybierano lekcje poświęcone pracy sędziów. W następnym semestrze tego programu przewidujemy rozszerzenie go o zajęcia dotyczące zasad dyplomacji.

Dla młodzieży szkół średnich zajęć jest więcej. Uczestniczyło w nich już ok. 3000 uczniów. Największym zainteresowaniem cieszyły się lekcje dotyczące tematyki karnej, m.in obrony koniecznej czy instytucji świadka koronnego. Skomplikowane pojęcia prawne udało się przedstawić uczniom poprzez zrozumiałe przykłady, czasem zabawne, co zachęca do udziału w kolejnych zajęciach. Do każdej lekcji zostały przygotowane dodatkowe prezentacje multimedialne.

Olimpiada i Liga

Kilka tysięcy uczniów bierze też udział w Olimpiadzie Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości, organizowanej przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości we współpracy z Ministerstwem. Do I etapu w październiku 2020 r. zgłosiło się przeszło 3000 osób, a w finale uczestniczyli reprezentanci 408 szkół.

Najlepsi spotkają się w III etapie zmagań 30 marca 2021 r.

Najnowszym projektem Ministerstwa jest Liga Sprawiedliwości, w ramach której uczniowie podzieleni na zespoły będą co tydzień rozwiązywać zadania przygotowane przez organizatora. Liga podzielona będzie na dwa etapy: fazę play-off oraz rozgrywki ligowe. Rozstrzygnięcie i wręczenie nagród nastąpi do 30 czerwca 2021 r.

Młodzieżowa Rada Sprawiedliwości

Powoływana właśnie, dzięki zarządzeniu ministra, Młodzieżowa Rada Sprawiedliwości ma promować działania na rzecz budowania świadomości prawnej, a także włączać młodzież do dialogu na temat wymiaru sprawiedliwości oraz kształcenia prawnego w Polsce. Wspierać będzie działania ministra dotyczące młodzieży i podejmować inicjatywy promujące nieodpłatną pomoc[ prawną i poradnictwo obywatelskie.

Radę powołuje minister spośród osób, które nie ukończyły 26 lat, ale mają co najmniej lat 16. Pracować w niej będzie można dwie kadencje, a mandat do pełnienia w niej funkcji będzie obowiązywać przez rok.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

 

{"register":{"columns":[]}}