W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odwołanie ze stanowiska Prezes Sądu Rejonowego w Dębicy

23.05.2024

Ministerstwo Sprawiedliwości wszczęło dziś (23 maja br.) procedurę odwołania ze stanowiska Katarzyny Radzik pełniącej funkcję Prezes Sądu Rejonowego w Dębicy oraz jej zawieszenia w pełnieniu czynności z dniem 24 maja br.

komunikat

Zgodnie z art. 27. § 1 Ustawy o ustroju sądów powszechnych (u.s.p.) Prezes i wiceprezes sądu mogą być odwołani przez Ministra Sprawiedliwości w toku kadencji m.in. w przypadku, gdy dalszego pełnienia funkcji nie da się pogodzić z innych powodów z dobrem wymiaru sprawiedliwości.

Procedura odwołania rozpoczyna się od wystąpienia przez Ministra Sprawiedliwości z uzasadnionym wnioskiem o podjęciu zamiaru odwołania osób pełniących funkcje prezesa bądź wiceprezesa sądu do kolegium właściwego sądu, które w takiej sytuacji jest zobowiązane zaopiniować działanie Ministra (art. 27 § 2 u.s.p.), przy czym na czas do rozpoznania wniosku Minister jest władny zawiesić osoby, których dotyczy wniosek w pełnieniu czynności (art. 27 § 2 u.s.p.). 

Minister Sprawiedliwości wystąpił z uzasadnionym wnioskiem do kolegium Sądu Okręgowego w Rzeszowie o wyrażenie opinii w przedmiocie odwołania z pełnionej funkcji sędzi SR w Dębicy Katarzyny Radzik, pełniącej funkcję Prezes Sądu Rejonowego w Dębicy, zawieszając ją z dniem 24 maja 2024 r. w pełnieniu czynności.

Minister Sprawiedliwości zwraca uwagę na fakt, że w okresie sprawowania funkcji Ministra Sprawiedliwości przez Zbigniewa Ziobrę, kiedy to w 2017 r. doszło do zmiany przepisów Ustawy o ustroju sądów powszechnych, wyeliminowano wpływ organów samorządu sędziowskiego na wybór prezesów i wiceprezesów sądów.

Doprowadziło to do sytuacji, w której na stanowiska prezesów i wiceprezesów sądów Minister Sprawiedliwości zaczął wyznaczać osoby nieposiadające wystarczającego doświadczenia orzeczniczego i menedżerskiego, a także niecieszące się poparciem i zaufaniem środowiska sędziowskiego. Kandydaci na prezesów i wiceprezesów sądów byli wybierani według klucza pozamerytorycznego, co w wielu przypadkach znacząco obniżyło standard zarządzania sądami. 
W ocenie Ministra Sprawiedliwości taka właśnie sytuacja zachodzi w odniesieniu do sędzi Katarzyny Radzik, na co wskazuje przebieg jej kariery zawodowej.

Sędzia Katarzyna Radzik 22 marca 2004 r. została powołana na stanowisko asesora sądowego w Sadzie Rejonowym w Dębicy. Następnie, postanowieniem Prezydenta RP (z dn. 21 maja 2008 r.) została powołana na stanowisko sędziego SR w Dębicy. 7 sierpnia 2020 r. została powołana do pełnienia funkcji wiceprezesa SR w Dębicy. Odbyło się to bez przeprowadzenia konsultacji z ogółem sędziów orzekających w tym sądzie. W chwili powołania sędzia Katarzyna Radzik nie posiadała doświadczenia na stanowisku funkcyjnym w sądzie. Dalej 15 lutego 2023 r. została powołana do pełnienia funkcji prezesa Sądu Rejonowego w Dębicy. Również w tym przypadku powołanie odbyło się bez przeprowadzenia konsultacji z ogółem sędziów orzekających w tym sądzie.

Ponadto wniosek Ministra Sprawiedliwości o odwołanie sędzi Katarzyny Radzik został uzasadniony podpisaniem przez ww. sędzię listy poparcia sędziemu kandydującego do Krajowej Rady Sądownictwa (nieprawidłowo ukształtowanej ustawą z dnia 8 grudnia 2017 r.).
 
Minister Sprawiedliwości podjął decyzję o wszczęciu procedury odwołania i zawieszenia w pełnieniu funkcji sędzi Katarzyny Radzik, ponieważ dalsze pełnienie przez nią funkcji Prezesa Sądu Rejonowego w Dębicy nie da się pogodzić z dobrem wymiaru sprawiedliwości w rozumieniu art. 27 § 1 pkt 2 u.s.p., co uzasadnia odwołanie ww. z tej funkcji.



Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

{"register":{"columns":[]}}