W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Otwarcie Sądu Okręgowego w Sosnowcu – lepszy dostęp do wymiaru sprawiedliwości

01.04.2022

Wiceministrowie sprawiedliwości Katarzyna Frydrych i Michał Woś, a także minister - członek Rady Ministrów Michał Wójcik, wzięli udział w uroczystym otwarciu Sądu Okręgowego w Sosnowcu. Nowy sąd zagwarantuje lepszy dostęp mieszkańców woj. śląskiego do wymiaru sprawiedliwości. Będą mogli załatwić sprawy sądowe bliżej domu i odciążony zostanie Sąd Okręgowy w Katowicach.

Wiceministrowie sprawiedliwości Katarzyna Frydrych i Michał Woś, a także minister - członek Rady Ministrów Michał Wójcik, wzięli udział w uroczystym otwarciu Sądu Okręgowego w Sosnowcu.

- Po ponad 70 latach przywracamy rangę Sosnowca na mapie polskiego sądownictwa. Dołącza on do grona 45 polskich miast goszczących sądy okręgowe, a wspólnota lokalna zyskuje sąd położony w najbliższym sąsiedztwie  – powiedziała Katarzyna Frydrych, dziękując wszystkim zaangażowanym w powstanie nowego sądu.

Jak podkreśliła, było to możliwe dzięki decyzji Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro.

Historyczna chwila

Wiceminister Michał Woś podpisał dokument umożliwiający rozpoczęcie budowy nowego budynku na potrzeby Sądu Okręgowego w Sosnowcu. Stanie on na działce pozyskanej od Instytutu Medycyny Pracy. Dzięki temu wszystkie wydziały sądu zmieszczą się w jednym budynku – na razie na jego potrzeby oddano dwie lokalizacje, w tym piękny gmach dawnej szkoły realnej z XIX w.

- To historyczna chwila dla Zagłębia. Istotne jest, by sąd był tam, gdzie mieszkają obywatele i gdzie toczą się ich sprawy. Życzę wszystkim, by w tej świątyni sprawiedliwości rzeczywiście zawsze królowała sprawiedliwość – mówił Michał Woś.

Minister Michał Wójcik zaznaczył, że dzięki staraniom zarówno kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości, jak i lokalnych władz, w Sosnowcu działa dużo instytucji związanych z wymiarem sprawiedliwości. Na uroczystości obecny był też m.in. związany z miastem sędzia Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski.

Ułatwienie dla mieszkańców

W województwie śląskim znajduje się największa w Polsce aglomeracja miejska – katowicka. W jej skład wchodzi m.in. Sosnowiec. Duża liczba mieszkańców tego rejonu oznacza także dużą liczbę spraw, a w konsekwencji – znaczne obciążenie sądów. Dotyczy to szczególnie Sądu Okręgowego w Katowicach, któremu podlegało aż 13 sądów rejonowych. Zarządzanie tak dużą jednostką wiązało się ze znacznymi problemami organizacyjnymi. Celowy więc był jej podział.

Utworzenie Sądu Okręgowego w Sosnowcu obejmującego 5 sądów rejonowych zagwarantuje znacznie sprawniejszą realizację prawa obywateli do sądu. Odległość, jaką będzie musiał pokonać obywatel, by załatwić sprawę w sądzie, znacznie się skróci. To ułatwienie dla kilkuset tysięcy osób zamieszkałych na terenie jurysdykcji nowego sądu okręgowego. W samym Sosnowcu jest ich ok. 200 tys. – to trzecie pod względem liczby ludności miasto w województwie śląskim.

Nawiązanie do tradycji

Istotne jest również to, że 1 marca 2021 r. pracę rozpoczęła Prokuratora Okręgowa, której obszar właściwości jest tożsamy z obszarem nowego Sądu Okręgowego w Sosnowcu.

Otwarcie Sądu Okręgowego w Sosnowcu to także nawiązanie do tradycji przedwojennego Sądu Okręgowego w tym mieście, utworzonego w 1920 r., a zlikwidowanego w czasie rządów komunistycznych w 1950 r.

Minister Sprawiedliwości powołał z dniem 1 kwietnia 2022 roku na funkcję prezesa Sądu Okręgowego w Sosnowcu sędzię Ewę Łąpińską. Akt powołania na sześć lat wręczyła jej podczas otwarcia sądu wiceminister Katarzyna Frydrych.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}