W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie prac 4. kadencji Rady ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów

29.06.2023

– W ostatnim raporcie Justice Scoreboard nasz kraj zajął pierwsze miejsce w promowaniu alternatywnych metod rozwiązywania sporów. Nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie zaangażowanie członków Rady – powiedział wiceminister Marcin Romanowski podczas dzisiejszego (29 czerwca br.), ostatniego posiedzenia 4. kadencji Rady ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów.

Wiceminister Marcin Romanowski

Wiceminister Marcin Romanowski wyraził wdzięczność członkom Rady za czas poświęcony na udział w cyklicznych spotkaniach, konsultacjach, szkoleniach sędziów oraz opiniowanie aktów prawnych podczas czteroletniej kadencji.  – Dziękuję za działania i projekty, które sprawiły, że przedsięwzięcia resortu cieszyły się tak dużym zainteresowaniem. Nieocenione było  zachęcanie stron i sędziów do kierowania spraw do mediacji, szczególnie podczas pandemii COVID-19 – dodał.

Jak przypomniał, członkowie Rady aktywnie angażowali się także w działania realizowane w ramach Pilotażu programu wdrażającego ideę sprawiedliwości naprawczej na terenie Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie oraz projektu pod nazwą Upowszechnienie alternatywnych metod rozwiązywania sporów poprzez podniesienie kompetencji mediatorów, utworzenie Krajowego Rejestru Mediatorów (KRM) oraz działania informacyjne.

– Cieszę się, że posiedzenia uświetnili swoją obecnością goście, m.in. pan Janusz Gwiazdowski, ówczesny Koordynator ds. negocjacji przy Prezesie Urzędu Regulacji Energetyki, Cezary Rogula, wiceprezes Centrum Mediacji przy NRA w latach 2019-2022 czy dr Krzysztof Kurosz, Prezes Sądu Rejonowego dla Łodzi Śródmieścia w Łodzi. Była to okazja do wymiany doświadczeń, dyskusji na temat perspektyw rozwoju mediacji w Polsce i kierunków dalszych prac – podkreślił wiceminister.

Wypracowane przez Radę rekomendacje oraz inne dokumenty, w szczególności – uchwalone w marcu br. – Standardy Szkolenia Mediatorów oraz przygotowane programy szkoleń wpłyną na profesjonalizację mediacji oraz podniosą jakość prowadzonych szkoleń. Owocem czteroletniej kadencji Rady są również publikacje naukowe przygotowane pod redakcją wiceministra Marcina Romanowskiego, pt. Mediacja – od  rozmowy do porozumienia oraz Mediacja: w kierunku ugody.

Radę powołano na czteroletnią kadencję zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości w czerwcu 2019 r. W jej gronie znaleźli się eksperci z dziedziny mediacji – sędziowie, profesjonalni pełnomocnicy, mediatorzy, przedstawiciele instytucji państwowych, pozarządowych i środowiska pracodawców oraz nauczyciele akademiccy.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}