W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska będzie nadzorować prace nad międzynarodowym projektem dotyczącym ochrony dzieci i ich praw

19.02.2024

Departament Praw Dziecka Rady Europy 13 lutego 2024 r. powiadomił Ministerstwo Sprawiedliwości, że Polska została wybrana do pełnienia roli państwa koordynującego w projekcie „Wymiar Sprawiedliwości Przyjazny Dzieciom”, który jest współfinansowany przez Komisję Europejską, Dyrekcję Generalną ds. Sprawiedliwości i Konsumentów oraz Radę Europy.

Polska będzie nadzorować prace nad międzynarodowym projektem dotyczącym ochrony dzieci i ich praw

Polska została zgłoszona do projektu przez Podsekretarzynię Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Zuzannę Rudzińską-Bluszcz, która w resorcie zajmuje się tematyką ochrony dzieci, będąc m.in. przewodniczącą Zespołu do Spraw Ochrony Małoletnich.

Projekt będzie realizowany do 31 marca 2026 r. Jego celem jest zwiększenie ochrony dzieci uczestniczących w postępowaniach sądowych, pozasądowych oraz administracyjnych w odniesieniu do państw Rady Europy oraz Unii Europejskiej. Projekt ma również na celu wdrożenie wytycznych Komitetu Ministrów Rady Europy w sprawie wymiaru sprawiedliwości przyjaznego dzieciom. Podkreślenia wymaga, że obejmują one wszystkie dzieci, które w postępowaniach sądowych występują w roli pokrzywdzonych, świadków oraz sprawców. 

Jako państwo koordynujące prace projektu Polska będzie zajmować się monitorowaniem szeregu zadań. Należy do nich wdrożenie narzędzia Rady Europy do oceny wymiaru sprawiedliwości przyjaznego dzieciom oraz bieżąca poprawa jego funkcjonowania. Polska zajmie się również ulepszeniem obecnych rozwiązań legislacyjnych w odniesieniu do spraw najmłodszych oraz opracuje system podnoszenia kwalifikacji ekspertów pracujących z dziećmi i ich rodzinami.

Międzynarodowa współpraca w ramach omawianego projektu przyczyni się do poprawy sytuacji najmłodszych oraz zwiększy świadomość obywateli na temat praw dzieci. 

Pierwsze spotkanie zespołu odbędzie się 19 marca w Strasburgu.

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

{"register":{"columns":[]}}