W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Powołanie Członków Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego

04.04.2024

Prezes Rady Ministrów Donald Tusk, na wniosek Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara, po zasięgnięciu opinii profesora Włodzimierza Wróbla – Przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego powołał dziś (4 kwietnia 2024 r.) członków Komisji.

Powołanie Członków Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego

Nominacje z rąk Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego odebrali:

1. Profesor doktor habilitowany Paweł Wiliński;

2. Doktor habilitowana Agnieszka Barczak-Oplustil;

3. Doktor Ewa Dawidziuk;

4. Doktor Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska;

5. Profesor doktor habilitowany Jacek Giezek;

6. Profesor doktor habilitowany Jerzy Lachowski;

7. Doktor Michał Laskowski;

8. Profesor doktor habilitowany Jarosław Majewski;

9. Profesor doktor habilitowany Andrzej Sakowicz;

10. Profesor doktor habilitowana Olga Sitarz;

11. Profesor doktor habilitowany Sławomir Steinborn;

12. Prokurator Janusz Śliwa;

13. Profesor doktor habilitowana Małgorzata Wąsek-Wiaderek.

- To dla mnie zaszczyt, że mogę dziś inaugurować prace Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego, która po ośmiu latach wraca do Ministerstwa Sprawiedliwości - zwrócił się do powołanych minister Adam Bodnar.

Jak podkreślił, prawo, w tym prawo karne nie może być tworzone bez udziału ekspertów, bo wówczas przy opracowywaniu regulacji powstaje ryzyko wpływów politycznych.

- Dziś musimy mierzyć się ze zjawiskiem populizmu prawnego, który szkodzi sprawiedliwości. Dlatego liczę na Państwa zaangażowanie i aktywny udział w naprawie państwa poprzez naprawę prawa karnego – dodał szef resortu.

W ocenie ministra najpilniejsze zadania w zakresie prawa karnego to audyt stanu Kodeksu Karnego, uporządkowanie i zwiększenie dostępu do ochrony cywilno-prawnej, a także wsparcie prawne dla ofiar wojny na Ukrainie i możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności karnej zbrodniarzy wojennych.

Podczas uroczystości głos zabrał również przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego profesor Włodzimierz Wróbel.

- Komisję tworzą najwybitniejsi eksperci, co daje szansę na tworzenie racjonalnego prawa karnego - ocenił profesor Wróbel. - Pojawienie się na nowo Komisji Kodyfikacyjnych (w tym naszej) tworzy przestrzeń na dyskusje, w których będą liczyć się argumenty a nie emocje – dodał przewodniczący.

Jak zaznaczył profesor Wróbel, skład komisji będzie poszerzony oraz będzie ulegał zmianom, a jej prace będą prowadzone całkowicie transparentnie. Po uroczystości wręczenia powołań odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji.

Poprzednia Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego zakończyła prace w 2016 roku. Powołanie jej na nowo, po ośmioletniej przerwie, usprawni proces legislacyjny oraz przyczyni się do harmonizacji prawa polskiego z prawem europejskim.

W kompetencjach KKPK będzie opracowaniem regulacji z zakresu szeroko rozumianego prawa karnego materialnego, procesowego i wykonawczego, prawa karnego skarbowego oraz prawa o wykroczeniach. Ponadto w obszar kompetencji KKPK wejdą również liczne ustawy okołokodeksowe dotyczące spraw karnoprawnych, jak np. ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary.



Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}