W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Powołanie członków Zespołu do spraw analizy zdarzeń

25.04.2024

25 kwietnia br. z rąk Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara powołania do eksperckiego Zespołu do spraw analizy zdarzeń, na skutek których małoletni poniósł śmierć lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu odebrało 6 członków.

Powołanie członków Zespołu do spraw analizy zdarzeń

Skład zespołu wyłoniła Komisja konkursowa pod przewodnictwem wiceministry Zuzanny Rudzińskiej- Bluszcz następnie kandydatury zaakceptował Minister Sprawiedliwości. Zespół będzie pracował na podstawie przepisów wprowadzonych tzw. ustawą Kamilka.

To jest szczególny moment, ponieważ rzadko kiedy, gdy dzieje się coś poważnego, a trudno wyobrazić sobie coś bardziej istotnego niż przypadki krzywdzenia dzieci, potrafimy jako społeczeństwo wyciągnąć wnioski – powiedział minister Adam Bodnar. – Dlatego powstanie tego Zespołu to przełom. Jestem przekonany, że dzięki Waszemu doświadczeniu i pasji będziecie wiedzieli, jak rozwiązać każdy przypadek, którym będzie zajmował się Zespół.

Podczas dzisiejszej uroczystości akty powołania odebrali:

Anna Chobel socjolożka, główna specjalistka pracy socjalnej z obszaru przeciwdziałania przemocy domowej. Koordynatorka grup diagnostyczno-pomocowych, członkini Miejskiego Zespołu Interdyscyplinarnego w Rzeszowie.

Dr Honorata Czajkowska kuratorka, adiunktka na Uniwersytecie Wrocławskim i nauczycielka akademicka. Jest zawodową kuratorką rodzinną oraz zastępczynią kuratora okręgowego we Wrocławiu. W ramach zajęć na uczelni realizuje tematykę dotyczącą przemocy domowej, w tym diagnozowanie przemocy wobec dzieci.

Prof. dr. hab. Ewa Jarosz pedagożka, nauczycielka akademicka. W latach 2011-2018 społeczna doradczyni Rzecznika Praw Dziecka w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec dzieci. Wieloletnia ekspertka współpracująca z organizacjami pozarządowymi na rzecz rozwoju działań ochrony dzieci przed przemocą.

Beata Kozielec-Oracka lekarka, psychiatra. Od 1997 r. związana z pomocą osobom pokrzywdzonym oraz ochroną małoletnich przed krzywdzeniem i przeciwdziałaniem przemocy. Prowadziła punkt konsultacyjny dla dzieci uchodźców z Ukrainy, pracowała także jako interwenient po trzęsieniu ziemi w Turcji.

Dr Tomasz Rowiński – psycholog. Autor modelu bielańskiego – pierwszego środowiskowego Centrum Zdrowia Zdrowa Psychicznego dla dzieci i młodzieży w Warszawie. Jest p.o. Kierownika Zakładu Zdrowia Publicznego w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Adiunkt w Szkole Głównej Handlowej, członek Think tank SGH dla ochrony zdrowia.

Dr Grzegorz Wrona – adwokat, członek Komitetu GREVIO (Grupy Ekspertów do spraw Przeciwdziałania Przemocy wobec Kobiety i Przemocy Domowej). Należy także do Rady ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz jest konsultantem Warszawskiego Ośrodka Interwencji kryzysowej. Jako adwokat reprezentuje pokrzywdzonych w sprawach karnych oraz osoby doznające przemocy domowej w sprawach rodzinnych.

W trakcie uroczystości głos zabrała także przewodnicząca komisji konkursowej, która wybrała członków Zespołu, wiceministra Rudzińska-Bluszcz.
- 8 maja mija pierwsza rocznica śmierci Kamilka z Częstochowy. Jestem dumna i wzruszona, że ten zespół powstaje tuż przed nią. Wierzę, że Państwa praca przyczyni się do tego, że będzie mniej zaniechań, złego działania oraz odwracania wzroku.

– To wielka chwila, bo zmieniamy system ochrony dzieci – dodała obecna na uroczystości Rzecznik Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak.

Zadania zespołu do spraw analizy zdarzeń określa art. 22d ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Gremium to będzie badało zdarzenia, na skutek których doszło do śmierci lub poważnych obrażeń u dziecka gdy zachodzi uzasadnione przypuszczenie lub zostało stwierdzone, że rodzic albo opiekun (prawny bądź faktyczny) popełnił na szkodę dziecka umyślny czyn zabroniony określony w Kodeksie karnym.

Zespół ma
dokonywać oceny zdarzenia pod kątem funkcjonowania systemu ochrony małoletnich przed krzywdzeniem oraz określać działania usprawniające to funkcjonowanie, umożliwiające zapobieganie takim sytuacjom w przyszłości.

W każdym takim przypadku zespół sporządzi raport, w którym wskazane zostaną okoliczności śmierci lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu małoletniego. Ustali także, w jakiej sytuacji znajdował się pokrzywdzony małoletni, zanim do zdarzenia doszło. Przeanalizowane będzie również to, jakie działania podjęły właściwe organy i instytucje (państwowe lub samorządowe) wobec tego dziecka, jego rodzeństwa, a także rodziców lub opiekunów.


W raporcie zawarte będą też informacje jak instytucje realizowały swoje uprawnienia i obowiązki, a także jak reagowały na zagrożenie życia i zdrowia małoletniego. Na ich podstawie Zespół ustali czy wystąpiły uchybienia w kwestii ochrony praw dziecka, utrudniające prawidłowe reagowanie na jego krzywdę i przekaże zalecenia, w jaki sposób poprawić tą ochronę.

Eksperci mają udzielać zaleceń właściwym organom oraz instytucjom, a także zgłaszać uwagi o stanie funkcjonowania systemu i procedur ochrony małoletnich przed krzywdzeniem. Będą one kierowane do wszystkich instytucji zaangażowanych w ochronę małoletnich: policji, sądów, prokuratury, Ośrodków Pomocy Społecznej, służby zdrowia oraz placówek edukacyjnych

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Materiały

Ogłoszenie o rozpoczęciu procedury uzupełniającej powoływania eksperta z dziedziny pediatrii

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}