W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Powstańcy Warszawscy gościli w Ministerstwie Sprawiedliwości

31.07.2020

W przeddzień 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik i funkcjonariusze Służby Więziennej spotkali się z Powstańcami. Weterani dziękowali resortowi i Służbie Więziennej za wsparcie, jakie otrzymują w czasie epidemii koronawirusa.

powstancy11

- Pomoc, jakiej stara się udzielać powstańcom Służba Więzienna, to wyraz naszego szacunku i podziękowanie za to, że dzięki Wam żyjemy dziś w wolnej Polsce, że jesteśmy Polakami. To nasz obowiązek, by pamiętać, ile zrobiliście dla nas wszystkich. Jesteście fundamentem, na którym możemy budować – podkreślił Michał Wójcik.

Pomoc i hołd

Od 20 maja przez ponad trzy tygodnie funkcjonariusze Służby Więziennej dostarczali posiłki Powstańcom Warszawskim, po to aby uchronić ich przed zakażeniem COVID-19. Akcja realizowana była we współpracy ze Stowarzyszeniem Zachowania Pamięci o Armii Krajowej. Oprócz tego w ramach akcji „Pokaż, że pamiętasz! Wyślij kartkę lub list do Powstańców Warszawskich”  hołd uczestnikom walk mogą oddać także więźniowie, wysyłając własnoręcznie przygotowaną pocztówkę, list lub laurkęMogą napisać najwyżej 25 słów – bo tyle dokładnie wynosił limit w korespondencji wysyłanej pocztą polową w czasie Powstania Warszawskiego. Akcja będzie trwać od 1 sierpnia do 2 października, dokładnie tyle, ile niepodległościowy zryw w 1944 roku.

- Do 2014 roku czułem się w Polsce jak w niewoli. Byłem nadal „bandytą z AK”. Teraz czuję, że żyję w wolnym kraju – mówił podczas spotkania w Ministerstwie Sprawiedliwości podpułkownik Józef Polak, kawaler Orderu Virtuti Militari, architekt i malarz, który w sierpniu 1944 roku walczył m.in. na Pradze. Po powstaniu na rozkaz dowódcy wstąpił do Dywizji Piechoty im. Kościuszki, z którą przeszedł od Warszawy cały szlak bojowy, dowodząc m.in. zwiadem saperskim. Po wojnie współorganizował środowisko Orląt przy Światowym Związku Żołnierzy AK.

Poczucie więzi

Oficer pokazał piękny album z własnymi rysunkami zabytkowej architektury. Jego prace znajdują się w zbiorach krajowych i zagranicznych, w tym kilka rysunków w Watykanie, a jeden z nich doczekał się specjalnego autografu papieża Jana Pawła II.

Podporucznik Krystyna Marcinkiewicz – łączniczka z Powiśla, która w czasie powstańczych walk straciła rękę, dziękowała funkcjonariuszom Służby Więziennej za wsparcie i wyrazy sympatii, jakich doświadcza. – Czuję więź ze Służbą. Chociaż mam ponad 90 lat, radzę sobie dobrze i starcza mi optymizmu, by wierzyć, że jutro będzie jeszcze lepiej - zapewniła.

Porucznik Adam Racki opowiadał uczestnikom spotkania o tym, w jaki sposób starał się dostarczać walczącym żywność, o zrzutach broni w okolicach miejsca jego zamieszkania i o tym, jak pomógł rodzinie wydostać się z miasta, gdy Powstanie upadło.
 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}