W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prawne gwarancje dla związków zawodowych – Minister Sprawiedliwości na konferencji NSZZ „Solidarność”

16.03.2018

Wytyczne dla prokuratorów, analiza przepisów przez specjalny zespół ekspertów, szkolenia dla sędziów – Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zapowiedział w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej działania na rzecz przestrzegania praw pracowniczych i związkowych.

Minister Sprawiedliwości na konferencji NSZZ „Solidarność”.

Minister wziął dziś (16 marca) w Gdańsku udział w zorganizowanej przez „Solidarność” konferencji poświęconej prawnej ochronie działaczy związkowych przed zwolnieniem i dyskryminacją.

- To przełomowa chwila dla związku zawodowego „Solidarność”, ale też dla całego ruchu związkowego w naszym kraju – powiedział po zakończeniu konferencji Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

Wyraził nadzieję, że dobre zmiany w wymiarze sprawiedliwości i w działalności prokuratury przełożą się pozytywnie na problem dyskryminacji pracowników, którzy się angażują w działalność związkową.

- Krok po kroku poprawiamy sytuację Polaków i czynimy zadość naszym zobowiązaniom. Ale nie da się wszystkiego zrobić naraz. Dlatego to spotkanie było bardzo ważne – podkreślał Zbigniew Ziobro.

Zapowiedział działania mające na celu zapewnienie właściwej gwarancji praw pracowniczych i związkowych. Jak poinformował, przy Ministrze Sprawiedliwości powstanie zespół z udziałem ekspertów NSZZ „Solidarność”, który podda analizie obecne regulacje Prawa pracy, jak też przepisy karne związane z gwarancją praw pracowniczych i związkowych. W konsultacji z „Solidarnością” i innymi związkami zawodowymi, Zbigniew Ziobro, jako Prokurator Generalny, przygotuje wytyczne dla prokuratorów. Określą one sposób działania w sprawach dotyczących uporczywego naruszania praw pracowniczych i związkowych. Kolejną inicjatywą będzie uruchomienie, przy udziale Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, szkoleń dla sędziów i prokuratorów w zakresie spraw związanych z działalnością związkową.

- Mam przekonanie, że jesteśmy w stanie współpracować, by podnieść standardy wymiaru sprawiedliwości w tym obszarze – powiedział Zbigniew Ziobro.

NSZZ „Solidarność” alarmuje, że zbyt wielu pracodawców z premedytacją dyskryminuje swoich pracowników, tylko dlatego że korzystając z konstytucyjnych praw, angażują się w działalność związkową. Postulowane zmiany mają na celu m.in. uniemożliwienie zwalniania z pracy działaczy związkowych, pozostających pod szczególną ochroną, do czasu rozstrzygnięcia sprawy przed sądem. 

Konferencję pod hasłem „Wolność zrzeszania, czy wolność zwalniania? Czy Konstytucja rzeczywiście zapewnia wolność tworzenia i działania związków zawodowych?” zorganizowano w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Punktem wyjścia do debaty był art. 12 Konstytucji RP gwarantujący wolność zrzeszania się w związki zawodowe.

 

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (4)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
24.09.2018 13:51 Kacper Szczepaniak
Pierwsza publikacja:
24.09.2018 13:51 Kacper Szczepaniak
{"register":{"columns":[]}}