W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozpoczęcie egzaminu komorniczego

02.03.2020

W dniach 3-5 marca 2020 r. przeprowadzony zostanie egzamin komorniczy.

Egzamin przeprowadzą 2 Komisje Egzaminacyjne powołane przez Ministra Sprawiedliwości: z siedzibą w Katowicach (obejmująca obszar właściwości Izb Komorniczych w Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie oraz we Wrocławiu) oraz w Warszawie (obejmująca obszar właściwości Izb Komorniczych w Białymstoku, Gdańska, Lublinie, Warszawie oraz w Szczecinie). W skład każdej z komisji egzaminacyjnych wchodzi 6 osób – 4 przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości oraz 2 przedstawicieli Krajowej Rady Komorniczej.

Jest to pierwszy egzamin komorniczy przeprowadzany zgodnie z ustawą z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 121): składa się z czterech części pisemnych. Pierwsza i druga cześć egzaminu obejmuje rozwiązanie zadań, dotyczących czynności wchodzących w zakres ustawowych zadań komorników. Trzecia część egzaminu obejmuje rozwiązanie zadania, polegającego na przygotowaniu projektu czynności, o których mowa w art. 767 § 5 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego, podjętych w związku z wniesieniem skargi na czynności komornika. Czwarta część egzaminu obejmuje rozwiązanie zadania z zakresu zasad wykonywania zawodu i zasad etyki polegającego na przygotowaniu opinii prawnej.

Egzamin komorniczy trwa 3 dni. Każdego dnia egzamin rozpoczyna się o godz. 10.00 i trwać będzie po 360 minut pierwszego i drugiego dnia oraz 480 minut trzeciego dnia.

Do egzaminu dopuszczone zostały 93 osoby.

Zdający mają możliwość sporządzania prac egzaminacyjnych – według własnego wyboru – pismem ręcznym lub przy użyciu własnego sprzętu komputerowego. Z tej ostatniej skorzysta około 91% zdających.

Zdający, którzy zdecydowali się na opracowywanie zadań przy użyciu sprzętu komputerowego, będą korzystali z odpowiednio przygotowanych własnych laptopów. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało wyposażoną w edytor tekstu aplikację egzaminacyjną, która blokuje dostęp do zasobów komputera i uniemożliwia łączność z urządzeniami zewnętrznymi.

{"register":{"columns":[]}}