W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Sąsiedzka krew” - przejmująca wystawa plenerowa o Rzezi Wołyńskiej

24.06.2020

Od dziś (24 czerwca br.), na ogrodzeniu budynku Ministerstwa Sprawiedliwości przy Al. Ujazdowskich 11 w Warszawie można oglądać plenerową wystawę upamiętniającą ofiary Rzezi Wołyńskiej. Ta zbrodnicza akcja została dokonana na Polakach w 1943 r. przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

Wystawa MS

Wystawa „Sąsiedzka krew. Ludobójstwo wołyńsko-galicyjskie 1943–1945” zawiera m.in. fotografie i dokumenty ze zbiorów prywatnych Leona Popka, Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim, ośrodka KARTA, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Archiwum IPN.

Dzięki tej niezwykłej ekspozycji, przygotowanej we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej,  możemy poznać tło historyczne konfliktu, relacje świadków mordu, fragmenty rozkazów oraz twarze i nazwiska ofiar, o których w czasach PRL nie wolno było nawet wspomnieć. 

W 2016 r. Sejm RP ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. 11 lipca 1943 roku doszło do tzw. Krwawej Niedzieli - apogeum rzezi. Zbrodni, kwalifikowanej przez pion śledczy IPN jako ludobójstwo, dokonali nacjonaliści ukraińscy z OUN-B i UPA na ludności polskiej Wołynia, Galicji Wschodniej, a także części Lubelszczyzny, Podkarpacia i Polesia. Szacuje się, że tylko w latach 1943-45 zamordowano ok. 100 tys. Polaków. Ginęli od kul, siekier, wideł, noży, mordowani w domach i kościołach za to, że byli Polakami. Ukraińscy nacjonaliści zamierzali bowiem zatrzeć wszelkie ślady polskości na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

W uchwale przyjętej 22 lipca 2016 r. Sejm oddał hołd ofiarom mordów na obywatelach II Rzeczypospolitej (Polakach, Żydach, Ormianach, Czechach i przedstawicielach innych mniejszości narodowych). Wyrażono też wówczas wdzięczność tym Ukraińcom, którzy odmawiali udziału w mordach i ratowali Polaków.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}