W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara z Europejską Prokurator Generalną Laurą Codruțą Kövesi

29.01.2024

– Czekamy na odpowiedź Komisji Europejskiej w sprawie przystąpienia Polski do Prokuratury Europejskiej (EPPO). Ale nie tracimy czasu i podejmujemy działania przygotowawcze, by Polska mogła uczestniczyć w tym systemie – poinformował Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Adam Bodnar na dzisiejszej (29 stycznia br.) konferencji prasowej po spotkaniu z Europejską Prokurator Generalną Laurą Codruțą Kövesi. Dodał, że proces przystąpienia do PE jest ważny dla polskiej prokuratury.

Spotkanie Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara z Europejską Prokurator Generalną Laurą Codruțą Kövesi

– Cieszę się, że działania Polski zainspirowały państwa członkowskie Unii Europejskiej, które pozostają poza systemem Prokuratury Europejskiej. Ostatnio słyszeliśmy o pozytywnych  deklaracjach Szwecji i Irlandii o dołączeniu do jej struktur – mówił minister Adam Bodnar odnosząc się do zeszłotygodniowej wizyty w Brukseli na posiedzeniu Rady UE ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (JHA).

W Polsce dla Prokuratury Europejskiej będzie pracowało 24 prokuratorów zrzeszonych w 3 lub 4 biurach. – Prokuratorzy zostaną wbudowani w system krajowy i będą posiadać identyczne uprawnienia co prokuratorzy krajowi. Będą współpracowali z policją i służbami fiskalnymi. Obywatele, którzy będą mieli wiedzę o przestępstwie leżącym w kompetencjach Prokuratury Europejskiej mogą powiadomić o tym przedstawicieli prokuratury w Luksemburgu albo biuro prokuratorskie w Polsce – powiedziała na konferencji prasowej Europejska Prokurator Generalna Laura Codruța Kövesi.

Zadaniem Prokuratury Europejskiej jest ściganie przestępstw popełnianych na szkodę interesów finansowych Unii Europejskiej, m.in. oszustw podatkowych, prania pieniędzy i korupcji. EPPO wszczyna postępowania przygotowawcze, wnosi akty oskarżenia i pełni funkcję oskarżyciela publicznego przed sądami państw członkowskich UE.

W ocenie Europejskiej Prokurator Generalnej Laury Codruțy Kövesi akcesja Polski wzmocni funkcjonowanie Prokuratury Europejskiej. – Mam nadzieję, że będziemy lepiej chronić interesy finansowe Unii Europejskiej i jej mieszkańców – stwierdziła.

– Nasze dochodzenia w Polsce będą prowadzone z poszanowaniem prawa krajowego, a oskarżenia będą wnoszone przed miejscowymi sądami – wskazała szefowa Prokuratury Europejskiej. Zaapelowała, by nie traktować kierowanej przez nią instytucji jako ciała obcego funkcjonującego w ramach państwa polskiego. – Naszym celem jest wspólna praca – argumentowała Laura Codruța Kövesi wskazując na swoje blisko trzydziestoletnie doświadczenie śledcze w ściganiu przestępczości.

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar złożył wniosek do Premiera Rzeczypospolitej Donalda Tuska o przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej już w pierwszym dniu urzędowania w resorcie sprawiedliwości, czyli 13 grudnia 2023 r. Następnie szef rządu, po uzyskaniu zgody Rady Ministrów, opinii komisji parlamentarnych, skierował wniosek do Komisji Europejskiej. Teraz Polska czeka na odpowiedź Komisji.

Efektywne zwalczanie nadużyć pieniężnych ograniczy zmniejszanie budżetu unijnego i sprawi, że UE będzie dysponowała większymi środkami do realizowania swoich celów.

Prokuratura Europejska ma siedzibę w Luksemburgu i działa od czerwca 2021 r. Obecnie należy do niej 22 z 27 państw członkowskich UE. Polskie organy ścigania współpracują już z Prokuraturą Europejską m. in. w zakresie pomocy prawnej świadczonej sądom i prokuratorom innych państw oraz w realizacji europejskiego nakazu dochodzeniowego i europejskiego nakazu aresztowania.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}