W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie Ministra Sprawiedliwości z Ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce

26.02.2024

Zbrodnicza napaść Rosji na Ukrainę, która rozpoczęła się dwa lata temu, to ważny temat polsko-brytyjskich rozmów w Ministerstwie Sprawiedliwości. Jak zauważył minister Adam Bodnar, zadaniem Polski i Wielkiej Brytanii powinno być wspieranie systemu szacowania szkód wojennych, który funkcjonuje w ramach Rady Europy.

Minister Adam Bodnar

Temat zbrodniczej napaści Rosji na Ukrainę, która rozpoczęła się dwa lata temu był ważnym tematem polsko-brytyjskich rozmów w Ministerstwie Sprawiedliwości. Jak zauważył minister Adam Bodnar, zadaniem Polski i Wielkiej Brytanii powinno być wspieranie systemu szacowania szkód wojennych, który funkcjonuje w ramach Rady Europy.

– Na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych powinniśmy działać razem na rzecz ochrony praw dzieci będących ofiarami zbrodni przeciwko ludzkości – zaapelował minister Adam Bodnar do ambasador Anny Clunes.

– Polska jako członek Unii Europejskiej i Zjednoczone Królestwo jako członek grupy G7 działając razem, mogą stanowić znaczącą siłę na arenie międzynarodowej – oceniła ambasador Anna Clunes. Podkreśliła, że dla Zjednoczonego Królestwa ważne jest zawarcie z Polską dwustronnej umowy międzynarodowej o przekazywaniu skazanych na karę pozbawienia wolności do odbycia wyroku w państwie, którego są obywatelami.

Podczas rozmów poruszono także kwestię powrotu dzieci do miejsca stałego pobytu, w Wielkiej Brytanii lub w Polsce. – W sprawach tego rodzaju najważniejsze jest dobro dziecka, którego sytuacja prawna musi być uregulowana w sposób szybki i jednoznaczny. Orzeczenia sądowe w tych sprawach muszą być sprawnie wykonywane – podkreślił minister Adam Bodnar.

Jak wskazał minister, kierowany przez niego resort jest zainteresowany rozwojem współpracy z wymiarem sprawiedliwości Zjednoczonego Królestwa. – Zależy nam na wymianie doświadczeń dotyczących pracy sędziów, prokuratorów i innych pracowników wymiaru sprawiedliwości, a także funkcjonariuszy i pracowników służby więziennej. Chcemy również poznać brytyjskie doświadczenia w zakresie możliwości zastąpienia tymczasowego aresztowania systemem dozoru elektronicznego – mówił.

W podobnym tonie wypowiedział się wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek: Dążymy do przyspieszenia i uproszczenia współpracy ze Zjednoczonym Królestwem oraz z  korzystania z elektronicznych środków komunikacji zamiast wymiany papierowych dokumentów.

- Ważnym obszarem wspólnego zainteresowania jest współpraca na rzecz zwalczania wykorzystywania dzieci, także w internecie – wskazał minister Adam Bodnar.

Polski wymiar sprawiedliwości rozwija współpracę międzynarodową z Wielką Brytanią. Przykładem jest nie tylko poniedziałkowe spotkanie, ale m.in. udział przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości w konferencji o przeciwdziałaniu przepływu gotówki pochodzącej z przestępstw, która odbyła się w Londynie 12-13 lutego br. Debata obok przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości obu krajów zgromadziła również delegatów z Bułgarii, Węgier, Rumunii i Grecji.

Uczestnicy konferencji zapoznali się z przepisami o zwalczaniu procederu prania pieniędzy w państwach europejskich. Dyskutowali nad zagrożeniem, jakie międzynarodowe przestępstwa gospodarcze stanowią dla bezpieczeństwa narodowego i budżetów państw.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}