W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie Ministra Sprawiedliwości z przedstawicielami organizacji żydowskich

15.12.2023

14 grudnia br. w Ministerstwie Sprawiedliwości odbyło się spotkanie Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Adama Bodnara z przedstawicielami społeczności żydowskiej.

Spotkanie Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara z przedstawicielami organizacji żydowskich

Do spotkania doszło w związku z haniebnym czynem, jakiego we wtorek (12 grudnia br.) dopuścił się poseł Konfederacji Grzegorz Braun w siedzibie Sejmu RP. Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar wyraził swoje najwyższe oburzenie zachowaniem posła Konfederacji. 

Obecny na spotkaniu Prokurator Krajowy Dariusz Barski stwierdził, że wtorkowy czyn posła Brauna będzie przedmiotem intensywnych czynności prowadzonych przez prokuraturę, która w odpowiednim momencie – po ustaleniu jakie zarzuty będą postawione p. Braunowi, będzie zwracała się do Sejmu o uchylenie immunitetu.

Spotkanie miało jednak dużo szerszy zakres tematyczny. Rozmawiano przede wszystkim o podjęciu systemowych działań, które pozwolą skuteczniej walczyć z przejawami mowy nienawiści i antysemityzmu. Wskazywano potrzebę budowania większej świadomości dotyczącej tej problematyki wśród pracowników sądów i prokuratury. W szczególności zwrócono uwagę na powszechną dziś praktykę nie przyznawania organizacjom reprezentującym środowiska żydowskie statusu strony poszkodowanej w postępowaniach dotyczących aktów antysemityzmu. Uczestnicy spotkania omówili także koncepcję powołania międzyresortowej rady, która wypracuje całościowe rozwiązania dotyczące spraw walki z antysemityzmem. Jako kluczowy problem wskazano m.in. konieczność przyjęcia w prawie definicji antysemityzmu opracowanej przez IHRA - Międzynarodowy Sojusz na rzecz Upamiętnienia Holokaustu (International Holocaust Remembrance Alliance).

Przedstawiciele organizacji i gmin żydowskich wyrazili także zaniepokojenie z powodu narastającej na świecie fali antysemityzmu. Nadzieje na odwrócenie tego negatywnego trendu wiążą z realizacją Strategii UE w sprawie zwalczania antysemityzmu i wspierania życia żydowskiego (2021-2030).

 

Biuro Komunikacji i Promocji

Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}