W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie wiceministra Marcina Romanowskiego z przedstawicielką UNICEF

13.05.2022

– Napaść Rosji na Ukrainę spowodowała największy kryzys humanitarny w naszym regionie od zakończenia II wojny światowej. Spośród ponad 3 mln uchodźców, którzy przekroczyli polską granice, ponad połowa to dzieci. W wielu przypadkach są to dzieci bez opiekunów prawnych, czy z domów dziecka. Od początku wprowadzamy rozwiązania, które zapewniają im opiekę prawną – powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski na spotkaniu z przedstawicielką UNICEF.

Spotkanie wiceministra Marcina Romanowskiego z przedstawicielami UNICEF

Spotkanie z szefową ds. Ochrony Dzieci w UNICEF Mileną Harizanovą poświęcono identyfikacji sfer współpracy UNICEF-u z Ministerstwem Sprawiedliwości. Zwrócono szczególną uwagę na obszary i rozwiązania prawne, w których UNICEF może wspierać resort sprawiedliwości. Podkreślono rosnącą liczbę małoletnich uchodźców przybywających na terytorium Polski, którzy nie mają opiekunów prawnych.

Wiceminister Marcin Romanowski przedstawił działania Ministerstwa Sprawiedliwości dotyczące sytuacji uchodźców z Ukrainy, głównie dzieci. Zwrócił uwagę na dostosowanie do potrzeb uchodźców punktów nieodpłatnej pomocy prawnej oraz Sieci Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem, finansowanej z Funduszu Sprawiedliwości. Wprowadzono także 24-godzinną infolinię w języku ukraińskim.

Uczestnicy spotkania omówili przeprowadzone i planowane szkolenia, m.in. w zakresie praw cudzoziemców, nowej specustawy dotyczącej uchodźców, a także zwalczania handlu ludźmi.

Wiceminister Marcin Romanowski przedstawił szefowej ds. Ochrony Dzieci w UNICEF wiele działań podejmowanych przez resort na rzecz poprawy statusu dzieci, ofiar przestępstw. Zaprezentował obowiązujące od dwóch lat rozwiązania, które pozwalają na wydanie natychmiastowego nakazu opuszczenia mieszkania przez sprawcę przemocy domowej. Nowe narzędzia ochrony ofiar przestępstw to również zakaz zbliżania się do ofiary, zakaz kontaktowania się oraz zakaz wstępu do miejsc, gdzie przebywa dziecko, np. do szkoły.

Omówiono wprowadzanie przyjaznych pokoi przesłuchań, a także pouczeń prawnych kierowanych do dzieci w zrozumiały dla nich sposób. Tematem były też działania zespołu ds. przeciwdziałania przestępczości seksualnej na szkodę dzieci.

Spotkania UNICEF z Ministerstwem Sprawiedliwości będą kontynuowane. Przewidywane obszary wspólnych działań to opiekunowie prawni dla dzieci pozostawionych bez opieki, przepisy chroniące dzieci będące ofiarami przemocy i przestępstw, a także postępowanie wobec dzieci, które wchodzą w konflikt z prawem.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}