W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie wiceministra Marcina Romanowskiego z przedstawicielami UNICEFu

12.10.2022

- Polska jest państwem, w którego tradycji od zawsze jest wpisana troska o rodzinę, w tym o jej najsłabszych członków – dzieci. Dlatego już od pierwszych godzin po napaści Rosji na Ukrainę wraz z napływem uchodźców pomagamy rodzinom uciekającym przed wojną. Wprowadziliśmy też dodatkowe zabezpieczenia przed handlem ludźmi, na który szczególnie narażone są kobiety i dzieci – powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski podczas dzisiejszego (12 października br.) spotkania z przedstawicielami Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Spotkanie wiceministra Marcina Romanowskiego z przedstawicielami UNICEFu

Zadaniem wpisanym w kompetencje Ministerstwa Sprawiedliwości jest ochrona dzieci przed przestępczością i krzywdzeniem, a także realizacja idei wymiaru sprawiedliwości przyjaznego dzieciom. Resort podejmuje działania legislacyjne i pozalegislacyjne w celu zapewnienia dziecku bezpieczeństwa i uwzględniające jego potrzeby. Obejmują one profilaktykę przestępczości, skuteczną politykę karną i pomoc pokrzywdzonym.

Od 2015 r. Ministerstwo Sprawiedliwości zrealizowało szereg ważnych działań na rzecz ochrony dzieci. Ustawa antyprzemocowa natychmiast izoluje sprawców od ofiar. Służby wydają nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Jeżeli w mieszkaniu są osoby małoletnie o wydaniu nakazu lub zakazu zawiadamiany jest natychmiast sąd opiekuńczy, którego obowiązkiem jest pilne sprawdzenie sytuacji dziecka i podjęcie odpowiednich środków mających na celu zapewnienie mu ochrony.

Nowelizacja  przepisów karnych zaostrzyła kary za najcięższe przestępstwa, w szczególności popełnione na szkodę małoletnich. Ustawa została już uchwalona przez Sejm. Wzmocniono system pomocy pokrzywdzonym w ramach Funduszu Sprawiedliwości. Ponadto Minister Sprawiedliwości we wrześniu 2021 r. powołał Zespół do spraw przeciwdziałania przestępczości przeciwko wolności seksualnej i obyczajności na szkodę osób małoletnich. Zespół opracowuje pierwszy w Polsce krajowy plan działania na rzecz przeciwdziałania przestępczości przeciwko wolności seksualnej i obyczajności na szkodę osób małoletnich.

9 września 2022 r. Ministerstwo Sprawiedliwości podpisało z UNICEF porozumienie, które pozwala obu instytucjom realizować działania na rzecz wzmocnienia pozycji małoletnich w procedurach sądowych, wzmacniać ochronę osób pokrzywdzonych, skierowanych szczególnie do obywateli Polski i Ukrainy.

Aarong Greenberg, przedstawiciel regionalny UNICEF ds. ochrony dzieci bardzo wysoko ocenił działania Ministerstwa Sprawiedliwości w zakresie ochrony przed przemocą domową oraz zapewnienia przyjaznego wymiaru sprawiedliwości dla dzieci. Zaproponował Ministerstwu Sprawiedliwości prowadzenie szeregu wspólnych działań w tym zakresie. Wymienił m.in. programy finansowane przez UNICEF czy ekspertyzy opracowane przez światowych ekspertów.

W ramach dwustronnej współpracy Ministerstwa Sprawiedliwości z UNICEF, będziemy wprowadzać w życie nowe rozwiązania prawne na rzecz ochrony dzieci.

Współpraca Ministra Sprawiedliwości z UNICEF jest podejmowana na podstawie Porozumienia między Rządem RP a UNICEF z 24 sierpnia 1961 r. określającego ramy współpracy między UNICEF a RP oraz Porozumienia między Rządem RP a UNICEF z 17 marca 2022 r. w sprawie wyrażenia zgody na ustanowienie obecności UNICEF na terytorium RP.

 

Biuro Promocji i Komunikacji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}