W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie wiceministry sprawiedliwości Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz z delegacją UNICEF

23.01.2024

Wspólne działania na rzecz praw człowieka, wzmocnienie systemu ochrony najmłodszych oraz skuteczna walka z przemocą – to najważniejsze tematy, które Podsekretarzyni Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz omówiła na spotkaniu (23 stycznia) z przedstawicielami Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce.

Spotkanie z delegacją UNICEF

Wiceministra podkreśliła, że ścisła współpraca z międzynarodowymi i pozarządowymi organizacjami, które zajmują się prawami człowieka, stanowi dla obecnego kierownictwa resortu priorytet.

Od 2022 r. Ministerstwo Sprawiedliwości i UNICEF współpracują na rzecz ochrony praw najmłodszych uchodźców z Ukrainy. Podczas spotkania obie strony potwierdziły chęć kontynuowania działań na rzecz zapewnienia odpowiedniej ochrony wszystkim dzieciom przybywającym do Polski, niezależnie od ich narodowości. Dr Rashed Mustafa Sarwar, Krajowy Koordynator Biura, pozytywnie ocenił dotychczasową współpracę. Zaoferował także Ministerstwu Sprawiedliwości dalsze wsparcie w realizacji działań na rzecz poprawy sytuacji najmłodszych.

Przedstawiciele UNICEF brali udział w konsultacjach w sprawie nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (tzw. ustawa Kamilka), której pierwsze przepisy weszły w życie w sierpniu 2023 r.

Obecnie resort sprawiedliwości intensywnie pracuje nad wprowadzeniem kolejnego pakietu reform, w czym swoim doświadczeniem wspierają ministerstwo zagraniczni eksperci. Reprezentanci UNICEF oraz Save the Children przeszkolą polskich specjalistów w zakresie postępowania w ramach tzw. procedury Serious Case Review, w ramach której gruntownie analizuje się zdarzenia, w wyniku których osoba małoletnia padła ofiarą przemocy.

Warto również przypomnieć, że do 31 stycznia br. trwa nabór kandydatów do zespołu ds. analizy zdarzeń, na skutek których dziecko poniosło śmierć lub doznało ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Szczegółowe informacje dotyczące naboru można znaleźć na stronie resortu: https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/ogloszenie-o-wyznaczeniu-dodatkowego-terminu-naboru-do-zespolu-do-spraw-analizy-zdarzen-na-skutek-ktorych-maloletni-poniosl-smierc-lub-doznal-ciezkiego-uszczerbku-na-zdrowiu

Wiceministra Zuzanna Rudzińska-Bluszcz współpracuje z humanitarnymi organizacjami non-profit w ramach pełnienia funkcji Koordynatorki Realizacji Działań na Rzecz Ochrony Małoletnich przed Krzywdzeniem. Nadzoruje ona grupy robocze zajmujące się podniesieniem standardów ochrony małoletnich. W ich skład wchodzą m.in. przedstawiciele UNICEF, Save the Children, Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę czy Ośrodka Rozwoju Edukacji.

Ponadto, na początku 2024 r. Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Adam Bodnar powołał wiceministrę Zuzannę Rudzińską-Bluszcz na stanowisko przewodniczącej Zespołu do Spraw Ochrony Małoletnich. Jego głównym zadaniem jest wzmocnienie systemu ochrony przed przestępstwami seksualnymi. 

Biuro Komunikacji i Promocji

Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}