W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie wiceministry Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz z przedstawicielami organizacji chroniących dzieci przed przemocą

27.02.2024

- Ustawa Kamilka wprowadziła głębokie zmiany systemowe chroniące dzieci przed przemocą, ale mamy jeszcze dużo do zrobienia na rzecz najmłodszych – powiedziała wiceministra Zuzanna Rudzińska-Bluszcz podczas wtorkowego (27 lutego br.) spotkania z Rzeczniczką Praw Dziecka Moniką Horną-Cieślak i przedstawicielami „Społeczności Kamilka z Częstochowy”.

Wiceministra Zuzanna Rudzińska-Bluszcz

Nad ośmioletnim Kamilkiem z Częstochowy, od którego imienia wzięła nazwę nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, znęcał się ojczym. Dziecko zmarło 8 maja 2023 r. w wyniku odniesionych obrażeń. Nikt nie reagował na jego krzywdę. – Ta tragedia pokazuje w sposób porażający, jak system odwraca oczy od krzywdy dziecka – podkreślali uczestnicy spotkania.

– Dobrze, że Ministerstwo Sprawiedliwości jest otwarte na wspólne działania na rzecz ochrony dzieci. Patrzymy w jednym kierunku, chcemy, by dzieci były bezpieczne – stwierdziła Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak.

Piotr Kucharczyk, jeden z przedstawicieli „Społeczności Kamilka” zaapelował, by system ochrony małoletnich wzmocniono systemem informatycznym, co zapewni mu większą skuteczność. „Społeczność Kamilka” na spotkaniu reprezentowały również Maria Sady-Twardzik, Agnieszka Kurczewska i Anna Michalik-Majzner.

Uczestnicy spotkania podziękowali Ministerstwu Sprawiedliwości za działania na rzecz ochrony dzieci. Zasygnalizowali również obszary ochrony najmłodszych, które należy rozwijać. Jednym z priorytetów jest doprowadzenie do sytuacji, w której procedury i instytucje mające chronić dzieci, nie działały fikcyjnie.

– Potrzebne są szkolenia dla sędziów i prokuratorów, by byli odpowiednio przygotowani do prowadzenia spraw, w których poszkodowane są dzieci. Należy otwierać oczy na krzywdę najmłodszych. Należy przeciwdziałać jej poprzez edukację, również tę obywatelską – mówiła wiceministra Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Podkreśliła, że to jest moment, w którym zaczynamy wprowadzać nową jakość ochrony dzieci.

Wprowadzaniem nowych standardów na rzecz ochrony dzieci przed przemocą zajmuje się powołany przy Ministerstwie Sprawiedliwości Zespół ds. Ochrony Małoletnich. Składa się z ekspertów, przedstawicieli innych ministerstw, organizacji pozarządowych, środowisk naukowych, samorządów terytorialnych. Do jego zadań należy przygotowywanie wytycznych do opracowania standardów oraz regularne aktualizowanie ich.

W ramach zespołu pracuje jedenaście grup roboczych, które kończą opracowywać wzory z przykładowymi standardami dla różnych placówek (żłobków, szkół, przedszkoli, hoteli, świetlic). Standardy te mają pomagać tworzyć bezpieczne środowisko wszędzie tam, gdzie może znaleźć się dziecko.

Tzw. ustawa Kamilka, czyli nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego weszła w życie 15 lutego br. Wprowadzone przez nią przepisy nakładają obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich we wszystkich placówkach, które pracują z dziećmi.

Obowiązek wprowadzenia zawartych w ustawie standardów musi być zrealizowany w ciągu 6 miesięcy od dnia wejścia w życie przepisów, czyli do 15 sierpnia br.

Obowiązek ten mają m.in. organy zarządzające placówkami oświatowymi, opiekuńczymi, wychowawczymi, schroniskami młodzieżowymi, organizatorzy działalności religijnej, artystycznej, medycznej, rekreacyjnej, sportowej oraz podmioty świadczące usługi hotelarskie i turystyczne.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}