W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Święto Służby Więziennej z udziałem wiceministra Michała Wosia

08.02.2022

- Udowadniacie, że państwo polskie może na Was liczyć. I za tę codzienną służbę państwo Wam dziękuje – mówił podczas dzisiejszych obchodów święta Służby Więziennej wiceminister Michał Woś, który nadzoruje tę formację.

Święto_Służby_Więziennej_odznaczenia2

8 lutego funkcjonariusze Służby Więziennej obchodzą swoje święto. Data nawiązuje do ogłoszonych w 1919 r. dekretów Józefa Piłsudskiego, które stały się fundamentem organizacji i reformy więziennictwa niepodległej Rzeczypospolitej.

Zawsze gotowi

Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro życzył funkcjonariuszom, by służba w tak ważnej dla bezpieczeństwa państwa formacji przynosiła im jak najwięcej satysfakcji. Przed Państwem istotne zadanie - wprowadzanie w życie nowego programu modernizacji Służby Więziennej - napisał.

Wiceminister Michał Woś, składając życzenia i gratulacje funkcjonariuszom, podkreślał ich zaangażowanie w służbę. W tym roku w całym kraju odznaką resortową wyróżniono 500 osób (funkcjonariuszy i pracowników cywilnych). Awans na wyższy stopień otrzymało 1 955 funkcjonariuszy Służby Więziennej.

Dziękuję tym, dla których Służba Więzienna jest nie tylko drogą zawodową, karierą, właściwą postawą, ale którzy w życiu prywatnym są wzorem do naśladowania.  Tradycyjnie właśnie 8 lutego przyznajemy odznaczenia, nominacje na wyższe stopnie oraz odznaki „Semper Paratus” („Zawsze Gotowi”) tym, którzy niosą pomoc drugiemu człowiekowi, często z narażeniem życia – mówił.

Podczas uroczystości wyróżniono odznaką „Semper Paratus” 13 osób. Wiceminister przypomniał też o modernizacji Służby Więziennej i zapowiedzianych w tym roku podwyżkach wynagrodzeń.

Trudny zawód i zobowiązanie

Dyrektor generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński dziękował funkcjonariuszom za zaangażowanie i za to, że czuwają nad bezpieczeństwem obywateli, także w czasie trwającej pandemii.

- To dla mnie honor, że mogę dowodzić tak profesjonalną służbą mundurową, rzetelną i sumienną, stojącą na straży najważniejszych wartości, które budują tożsamość narodową. Codzienną służbą, pracą, odwagą i poświęceniem kadra więzienna udowadnia, że bycie funkcjonariuszem to nie tylko trudny i odpowiedzialny zawód, ale przede wszystkim zaszczyt i zobowiązanie - powiedział.

W honorowej asyście

Obchody święta rozpoczęło złożenie przez kierownictwo Służby Więziennej kwiatów pod tablicą upamiętniającą funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa - ofiar zbrodni hitlerowskich i stalinowskich oraz tych, którzy zginęli lub zmarli podczas pełnienia służby.

W południe gen. Jacek Kitliński wraz z zastępcami - gen. Andrzejem Leńczukiem, płk. Krzysztofem Stefanowskim oraz Pełnomocnikiem Ministra Sprawiedliwości ds. Wdrażania Systemu Dozoru Elektronicznego w Polsce gen. Pawłem Nasiłowskim - złożyli wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz wiązanki pod pomnikami: Marszałka Józefa Piłsudskiego, Ofiar Tragedii Smoleńskiej i Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Ta część ceremonii odbyła się w asyście honorowej Kompanii Reprezentacyjnej Służby Więziennej.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}