W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Marcin Romanowski na spotkaniu Rady ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych

23.01.2020

Wiceminister Sprawiedliwości dr Marcin Romanowski uczestniczył 23 i 24 stycznia 2020 r. w sesji odbywającego się w Zagrzebiu nieformalnego spotkania Rady ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, która koordynuje współpracę i wspólną politykę państw Unii Europejskiej w sprawach transgranicznych w obszarze wymiaru sprawiedliwości.

DSC_0245

Dyskusja dotyczyła przyszłej strategii w ramach tworzenia europejskiego prawa karnego oraz cywilnego, kształcenia sędziów, a także współpracy państw członkowskich z agencjami unijnymi. Uczestnicy spotkania podkreślili m.in. wagę kontynuowania procesu cyfryzacji wymiaru sprawiedliwości, a także wykorzystania możliwości wynikających z  nowych technologii oraz w przyszłości - sztucznej inteligencji.

Uczestnicy spotkania akcentowali też potrzebę przyglądania się niebezpiecznym i niepokojącym zjawiskom, takim jak plaga tzw. fake newsów i cyberprzestępczości.

Wiceminister Sprawiedliwości dr Marcin Romanowski podkreślił w trakcie debaty, że współpraca powinna przede wszystkim skupiać się na pełnym wdrażaniu istniejących instrumentów prawa UE, a decyzje o nowej legislacji powinny zapadać tylko, gdy istnieje taka rzeczywista potrzeba.  Wzmacnianie praw fundamentalnych obywateli UE i ich ochrona musi pozostać najważniejszym elementem działań Unii Europejskiej.

Minister Marcin Romanowski podczas posiedzenia Rady ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Unii Europejskiej rozmawiał także z unijnym komisarzem Didier Reyndersem.

- Polska jest gotowa do kontynuowania dialogu i przedstawiania informacji o podejmowanych zmianach w wymiarze sprawiedliwości. Dla Polski fundamentalna jest zasada równego traktowania wszystkich państw oraz suwerenności w zakresie organizacji sądownictwa. Nieformalny dokument Komisji Weneckiej jest nieakceptowalny nie tylko ze względu na sposób powstania, ale również ze względu na jego treść. Nie ma powrot do stanu sprzed reformy wymiaru sprawiedliwości, bo ta jest dla nas priorytetem. Nie odstąpimy od niej – podkreślił Marcin Romanowski.

W pozostałej części obrad ministrowie rozmawiali również o wzmacnianiu działań szkoleniowych w obszarze wymiaru sprawiedliwości oraz roli Europejskiej Sieci Sądowej EJN.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}