W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Marcin Romanowski na uroczystym finale konkursów edukacji prawnej

17.06.2021

- Edukacja prawna nabiera nowego oblicza. Rośnie prestiż takich inicjatyw – mówił wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski podczas dzisiejszej (17 czerwca br.) uroczystości z udziałem finalistów Olimpiady Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości oraz uczestników konkursu legislacyjnego „Stwórz ustawę, zmieniaj prawo”.

gala6

Minister dziękował młodzieży i jej nauczycielom za wysoki poziom prac zgłoszonych na organizowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Instytut Wymiaru Sprawiedliwości konkursy. – Prawo to rzemiosło, ale nawet gdyby za 30 lat przy tworzeniu przepisów ludzi zastąpiła sztuczna inteligencja, to fundamentem przygotowania prawa jest ukierunkowanie ludzi na wartości – na sprawiedliwość i etykę. Liczy się etos prawników – podkreślił Marcin Romanowski.

O popularności konkursów, które podsumowano podczas dzisiejszej uroczystości świadczy fakt, że wzięło w nich udział kilka tysięcy uczniów. Minister pogratulował najlepszym z nich i wyraził przekonanie, że to oni stanowić będą przyszłe elity prawnicze naszego kraju.

W pierwszej edycji Olimpiady Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości wzięli udział uczniowie szkół ponadpodstawowych. Konkurs przyczynił się do ich większego zainteresowania szeroko pojętym prawem oraz działaniem społeczeństwa obywatelskiego.

Uczestnicy finału zademonstrowali imponującą wiedzę z dziedziny prawa cywilnego, karnego, postępowania administracyjnego po prawo ustrojowe. Do III etapu zakwalifikowało się 20 osób z ok. 2500 z ponad 400 szkół biorących udział w tej rywalizacji.

Godną podziwu znajomością prawa wykazali się też uczestnicy drugiego etapu konkursu legislacyjnego. Tworząc własne propozycje ważnych społecznie regulacji, musieli opanować technikę prawodawczą oraz zgłębić problem, który rozwiązywali za pomocą ustawy. Projekty uczniów dotyczyły m.in. funduszu na rzecz ochrony środowiska morskiego czy systemu kaucyjnego
w gospodarowaniu opakowaniami.

Podczas uroczystości, w której uczestniczyli też dyrektor Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości Marcin Wielec oraz rektor Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości Marcin Strzelec, wręczono najlepszym uczestnikom konkursów dyplomy. Wyróżnieni mieli też okazję poznać Szkołę Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości, która inauguruje właśnie studia prawnicze. Finaliści i laureaci Olimpiady Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości – gdyby zdecydowali się na takie studia - mają zapewnione 100 procent punktów podczas postępowania rekrutacyjnego na prawo.

Studia w Szkole Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości są bezpłatne i oferują młodym ludziom rozwój pod okiem mentorów - kadry wybitnych prawników oraz możliwość odbycia praktyk w instytucjach państwowych.

Laureaci wysłuchali też wykładu Kajetana Rajskiego, autora książki „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”. Po nim uczniowie wraz z nauczycielami zwiedzili Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}