W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Marcin Romanowski otworzył konferencję naukową „Jakim prawem stała II RP?”

23.09.2021

- Kwestie związane z szeroko pojmowanym wymiarem sprawiedliwości, z procesem unifikacji i kształtowania się polskiego prawa w odrodzonej II Rzeczpospolitej po 123 latach zaborów mają znaczenie fundamentalne i mogą być drogowskazem także dzisiaj dla sprawnego funkcjonowania państwa – powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski rozpoczynając Ogólnopolską Konferencję Naukową Młodzieżowej Rady Sprawiedliwości pt. „Jakim prawem stała II RP?”. W wydarzeniu wziął również udział wiceminister Sebastian Kaleta.

gdansk1

Konferencja odbyła się w czwartek (23 września br.) w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i jest kolejną inicjatywą o charakterze naukowym organizowaną przez Młodzieżową Radę Sprawiedliwości. Marcin Romanowski pogratulował Radzie sprawnej organizacji wydarzenia oraz podkreślił wagę zagadnień poruszanych na konferencji.

Tematem były kluczowe zagadnienia związane z rzeczywistością prawną II Rzeczypospolitej. Hasło sympozjum - „Włącz się w dialog o historii prawa polskiego!” - podkreśla ideę przyświecającą debacie – promowanie wśród młodzieży postaw aktywnego współdziałania w rozwoju i budowaniu świadomości prawnej. Zwraca również uwagę na włączenie młodzieży w dialog dotyczący wymiaru sprawiedliwości oraz kształcenia prawnego w Polsce.

Wydarzenie stanowi jeden z ważnych elementów polityki historycznej, mającej wzmacniać wśród młodego pokolenia poczucie patriotyzmu oraz postaw obywatelskich. Honorowego patronatu konferencji udzielił Prezydent Andrzej Duda.

Konferencja została podzielona na trzy panele dyskusyjne, w których wystąpili naukowcy z najlepszych wydziałów prawa w Polsce. Pierwszy dotyczył scalenia systemu prawnego w Polsce po odzyskaniu niepodległości, drugi poruszał kwestię ordynacji wyborczej w II Rzeczpospolitej. Natomiast trzeci panel dotyczył reformy sądownictwa, szczególnie wprowadzenia instytucji sędziów pokoju. Wzięli w nim udział wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta oraz wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.

Młodzieżowa Rada Sprawiedliwości jest organem doradczym działającym przy Ministrze Sprawiedliwości, który realizuje projekty związane z wymiarem sprawiedliwości oraz edukacją prawną i obywatelską skierowane do młodzieży szkolnej i studentów. Wyboru Młodzieżowej Rady Sprawiedliwości, która została powołana w marcu br., dokonano spośród niemal 200 kandydatów. Tworzą ją 24 osoby. Najmłodsza ma 16, a najstarsza - 26 lat. Kadencja Młodzieżowej Rady Sprawiedliwości trwa rok.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}