W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Marcin Romanowski wręczył w Instytucie Ekspertyz Sądowych akt powołania zastępcy dyrektora ds. naukowych

19.08.2022

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski wspólnie z dyrektorem Instytutu Ekspertyz Sądowych im. Jana Sehna w Krakowie prof. Dariuszem Zubą wręczył akt powołania prof. Wojciechowi Branickiemu na stanowisko zastępcy dyrektora ds. naukowych Instytutu.

Instytut Sehna

– To bardzo ważne wzmocnienie Instytutu. Pan Profesor od lat łączy z powodzeniem pracę naukowo-badawczą z pracą eksperta – podkreślił wiceminister Marcin Romanowski.

Wiceminister spotkał się również z kierownikami sekcji Instytutu i rozmawiał o perspektywach rozwoju nauk sądowych oraz o postępach prac nad budową nowej siedziby Instytutu. Oddanie do użytku nowej, obszernej siedziby będzie ważnym etapem w prawie 100-letniej historii Instytutu, który przygotowywał ekspertyzy w najtrudniejszych i najważniejszych śledztwach, zapisując się na kartach polskiej historii.

Dzięki pracownikom Instytutu udało się m.in. ocalić tzw. archiwum katyńskie doktora Robla. Ekspertyzy naukowców placówki były ważnym elementem śledztwa dotyczącego niemieckiego ludobójstwa w Auschwitz, a także w sprawie zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki, w sprawie tzw. afery Rywina czy w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej.

Prof. Wojciech Branicki jest światowej klasy genetykiem, zaangażowanym w badania nad rozwojem nowych metod identyfikacji genetycznej. Od wielu lat łączy pracę naukowo-badawczą z pracą eksperta z zakresu analizy DNA. Jest autorem ponad 100 publikacji, które zacytowano w prestiżowych publikacjach ponad pięć tysięcy razy. Metody, które opracował, są stosowane w kryminalistyce na całym świecie.

Prof. Branicki działa również jako biegły przy Sądzie Okręgowym w Krakowie. Jest specjalistą Krajowej Izby Diagnostyków Laboratoryjnych z zakresu genetyki sądowej, członkiem Komisji Genetyki Sądowej Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Genetyki, a także jednym z założycieli Polskojęzycznej Grupy Roboczej International Society for Forensic Genetics (ISFG).

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

 

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}