W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Michał Woś na posiedzeniu Krajowej Rady Kuratorów

24.03.2023

24 marca br. Michał Woś wziął udział w posiedzeniu Krajowej Rady Kuratorów. Wiceminister sprawiedliwości omówił najważniejsze zmiany, wynikające z nowelizacji ustawy o kuratorach sądowych, poruszył też kwestię skutecznego zapobiegania przemocy wśród nieletnich. Obradująca od 22 marca Krajowa Rada Kuratorów jest centralnym organem samorządu kuratorskiego, powołanym ustawą z dnia 27 lipca 2001 roku o kuratorach sądowych.

Kuratorska Służba Sądowa

Dobre zmiany w ustawie o kuratorach sądowych

W swoim dzisiejszym wystąpieniu w trakcie obrad Rady, wiceminister Michał Woś podkreślił, że wchodząca w życie 5 kwietnia br. nowelizacja ustawy o kuratorach sądowych jest pierwszą poważną nowelizacją tej ustawy od ponad dwudziestu lat, a wprowadzone zmiany są dobrze przyjmowane przez środowisko kuratorów. Wiceminister zwrócił szczególną uwagę na korzystne zapisy, dotyczące pomocy psychologicznej dla kuratorów oraz bezpłatnej ochrony prawnej w postępowaniach karnych i cywilnych, w których kuratorzy uczestniczą.

Wśród innych ważnych zmian, wprowadzonych przez nowelizację ustawy o kuratorach sądowych, warto wymienić uregulowanie nadzoru administracyjnego nad kuratorską służbą sądową, ujednolicenie zasad odbywania aplikacji kuratorskiej i przeprowadzania egzaminu kuratorskiego, nowe zasady powoływania kuratorów okręgowych i ich zastępców, kadencyjność kierowników zespołów kuratorskich, usprawnienie procedury postępowania dyscyplinarnego kuratorów zawodowych, wzrost  wysokości ryczałtów dla kuratorów zawodowych i społecznych oraz lepsze wykorzystanie kadry kuratorskiej, możliwe dzięki uelastycznieniu zasad przenoszenia i delegowania kuratorów między zespołami i sądami.

Większe zaangażowanie kuratorów w zapobieganie przemocy wśród nieletnich

Podejmując aktualne tematy przypadków przemocy wśród nieletnich, wiceminister Michał Woś wyraził przekonanie o potrzebie poszerzenia akcji edukacyjnej, prowadzonej przez kuratorów wśród uczniów szkół podstawowych, m.in. poprzez organizację spotkań w sądach i w szkole w ramach lekcji wychowawczej. Zapowiedział w tej kwestii współpracę z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Stanowisko wiceministra sprawiedliwości zyskało pełne poparcie zgromadzonych na posiedzeniu przedstawicieli środowiska kuratorskiego. Zdaniem kuratorów, w związku z niepokojącym trendem obniżania się wieku sprawców przemocy, takie lekcje wychowawcze powinny być prowadzone już w klasach szóstych szkół podstawowych.

Potrzeba zwiększenia roli prewencji w walce z przemocą wśród nieletnich, to jeden z czołowych tematów konferencji „W trosce o bezpieczeństwo dzieci”, która przed tygodniem odbyła się w Ministerstwie Sprawiedliwości. Wzięli w niej udział wybitni teoretycy prawa, kuratorzy, dyrektorzy szkół oraz kierownicy jednostek resocjalizacyjnych.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}