W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Sebastian Kaleta na międzynarodowej konferencji poświęconej reparacjom

06.10.2023

– Jeśli przekonamy świat do naszych krzywd, Niemcy będą zmuszone wypłacić nam reparacje – podkreślił wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta na międzynarodowej konferencji naukowej „Odpowiedzialność za szkody wojenne w Europie”.

Międzynarodowa Konferencja Naukowa

To jest archiwalny komunikat, przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości pod poprzednim kierownictwem. Treść komunikatu może nie być aktualnym stanowiskiem administracji ministra Adama Bodnara.

W wydarzeniu, które miało miejsce w Krajowej Szkole Administracji Publicznej, uczestniczyli eksperci z Polski i innych państw Europy. Omówione zostały zagadnienia związane z relacjami polsko-niemieckimi, polsko-rosyjskimi, ukraińsko-rosyjskimi.

Wiceminister Sebastian Kaleta uczestniczył w panelu dyskusyjnym „Sposoby dochodzenia reparacji. Wyzwania dla prawników, dyplomacji i środowisk polonijnych”. Zwrócił uwagę, że uzyskanie reparacji wojennych od Niemiec zależy od tego, czy Polska stworzy skuteczną narrację na arenie międzynarodowej. Działania czysto prawne nie zagwarantują Polsce sukcesu.

Przed rokiem przedstawiony został raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. To początek starań o reparację, których realizacja zajmie wiele lat. Niemcy wyparli winę w swojej mentalności i przy pomocy polskich elit, przez kilkadziesiąt lat, na arenie międzynarodowej, negowali zasadność roszczeń wobec Polski. Powoływali się na działania stalinowskich władz z czasów Bolesława Bieruta, które nie mają żadnej mocy wiążącej.

Wiceminister Sebastian Kaleta ocenił, że jeśli Polska i przedstawiciele naszego państwa na forum międzynarodowym będą konsekwentnie sygnalizować kwestię reparacji, mamy szansę na sukces. Musimy też zbudować „soft power” polskiej polityki historycznej w mediach międzynarodowych. Bardzo ważne są również działania Polonii w państwach, gdzie jest duża liczba Polaków.

Prelegenci starali się również odpowiedzieć na pytanie, czy istnieje model sprawiedliwości w zakresie odszkodowań wojennych oraz reparacji za szkody wojenne. Chodzi zwłaszcza o oczekiwania społeczne, co do sposobu rozliczenia II wojny światowej i wojny na Ukrainie.

Organizatorami konferencji są Ministerstwo Sprawiedliwości, Kwartalnik Prawa Międzynarodowego, Krajowa Szkoła Administracji Publicznej, Centrum Badań Polityki Europejskiej Akademii Wymiaru Sprawiedliwości oraz Collegium Intermarium.

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}