W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Sprawiedliwości złożył kwiaty pod pomnikiem Witolda Pileckiego

13.05.2021

Wiceminister Sprawiedliwości Sebastian Kaleta wziął udział w obchodach przypadającej 13 maja br. 120. rocznicy urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego, „ochotnika do Auschwitz”, kawalera Orderu Orła Białego. Minister złożył kwiaty pod warszawskim pomnikiem bohatera.

Pilecki1

Obchody rocznicy urodzin Witolda Pileckiego organizują Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Fundacja Projekt Patriotyzm. Z powodu epidemii odwołany został Marsz Pileckiego, uczestnicy obchodów przeszli tylko pod pomnik Rotmistrza przy Al. Wojska Polskiego na Żoliborzu.

W ramach obchodów tej rocznicy został odegrany hymn oraz patriotyczna pieśń „Śpij kolego”. Uczestnicy uroczystości złożyli wieńce w obecności asysty wojskowej.

Witold Pilecki, uczestnik wojny z bolszewikami i II wojny światowej, dobrowolnie przedostał się do niemieckiego obozu Auschwitz, by zbierać informacje oraz utworzyć tam ruch oporu. Dał się pojmać w czasie łapanki i jako Tadeusz Serafiński został deportowany do obozu we wrześniu 1940 roku. Stworzył tam Związek Organizacji Wojskowej.

Pilecki opracował pierwsze raporty o ludobójstwie w Auschwitz, które trafiały na Zachód. W kwietniu 1943 roku uciekł z obozu. Po ucieczce napisał raport dla Komendy Głównej AK, w którym alarmował o zbrodniach na Polakach, Cyganach i zagładzie Żydów.

Walczył w Powstaniu Warszawskim i trafił do niemieckiej niewoli. Po wyzwoleniu wstąpił do 2. Korpusu Polskiego. Na rozkaz gen. Władysława Andersa przedostał się do Polski.

W maju 1947 roku został aresztowany przez UB. Torturowany wyznał żonie: „Oświęcim to była igraszka". Skazany na śmierć,  został stracony 25 maja 1948 roku. Miejsce jego pochówku do dziś jest nieznane, a Instytut Pamięci Narodowej nadal szuka jego szczątków. W 2006 roku prezydent Lech Kaczyński przyznał Witoldowi Pileckiemu pośmiertnie Order Orła Białego.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}