W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Współpraca z organizacjami pozarządowymi

Sprostanie współczesnym wyzwaniom w sprawnym państwie jest możliwe poprzez włączenie do procesów decyzyjnych partnerów niepublicznych i wykorzystanie ich innowacyjnego potencjału oraz społecznego doświadczenia.

Dialog i konstruktywne współdziałanie pomiędzy instytucjami współczesnego państwa a społeczeństwem obywatelskim, które znajduje swoje upodmiotowienie w licznych organizacjach pozarządowych, są priorytetowymi elementami demokratycznego porządku prawnego. Włączanie się obywateli w proces kreowania najważniejszych rozwiązań w obszarach publicznych stanowi istotę każdego demokratycznego państwa, które dąży do stabilnego rozwoju społecznego.

Otwarcie administracji publicznej na współpracę z instytucjami przedstawicielskimi społeczeństwa obywatelskiego znajduje uzasadnienie zarówno w konstytucyjnej zasadzie pomocniczości, jak i w polityce rządu. Jest to również odpowiedź na społeczną potrzebę uczestnictwa w procesach decyzyjnych.

Stworzenie sprawnie działających mechanizmów udziału strony społecznej w podejmowaniu decyzji i stanowieniu prawa jest istotne zarówno z punktu widzenia sektora publicznego, który dzięki doświadczeniu i wiedzy strony społecznej może tworzyć dobre regulacje i określać kierunki działalności dostosowane do realnych potrzeb, jak i z punktu widzenia obywateli, dla których faktyczny udział w procesie decyzyjnym jest realizacją ich konstytucyjnie gwarantowanych praw obywatelskich.

{"register":{"columns":[]}}