W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystawa plenerowa „#Śląsk Wspólna Sprawa”

01.07.2022

O tym, jaki był wchodzący w skład odrodzonego państwa polskiego Śląsk, kim byli jego mieszkańcy i jak wyglądało ich życie w okresie międzywojennym, opowiada nowa wystawa plenerowa Ministerstwa Sprawiedliwości.

Wystawa plenerowa „#Śląsk Wspólna Sprawa”

Po zaciętej walce, po trzech zbrojnych powstaniach, w których zamieszkujący na Górnym Śląsku Polacy wykazali się gorącym patriotyzmem i ogromną determinacją, znaczna część regionu znalazła się w granicach odbudowującej się po I wojnie światowej Rzeczpospolitej, stając się motorem jej rozwoju gospodarczego.

Poświęcona temu wystawa, którą można obejrzeć w galerii plenerowej przed siedzibą Ministerstwa Sprawiedliwości w Alejach Ujazdowskich 11 w Warszawie, ma charakter przekrojowy. Stara się ukazać śląskie realia z rozmaitych perspektyw: instytucjonalnej i kulturowej, indywidualnej i społecznej.

Nowoczesność regionu

Po krótkim wprowadzeniu historycznym, przypominającym powstania śląskie, plebiscyt i Akt Objęcia Górnego Śląska przez Polskę, opisany został autonomiczny status Śląska, jego Sejm i inne organy administracji. Ekspozycja ukazuje też sposób funkcjonowania gospodarki oraz inicjatywy z dziedziny edukacji i kultury, które były podejmowane w okresie międzywojennym.

Szczególną uwagę twórcy ekspozycji zwrócili na modernistyczną architekturę, która dominowała w sztandarowych i pełnych rozmachu przedsięwzięciach budowlanych, podkreślając nowoczesność regionu i dokonujący się na jego terenie postęp cywilizacyjny.

Rytm życia

Oddzielną planszę poświęcono fundatorkom i aktywistkom polsko-górnośląskiego ruchu kobiecego, inną – zwięzłej prezentacji kilku męskich indywidualności, które warto bliżej poznać i zapamiętać. Omówiono najważniejsze regionalne święta i uroczystości, stroje ludowe oraz specyficzny dla Śląska rytm życia, szybszy niż na innych obszarach Polski.

„Śląska różnorodność” to tytuł jednego z paneli, dobrze oddający ogólne wrażenie, które możemy wynieść z wystawy, niezwykle bogatej w szczegóły. Za tym ogólnym wrażeniem różnorodności kryje się bogactwo i złożoność górnośląskiej rzeczywistości, które wystawa pozwala poczuć i zrozumieć.

Ekspozycja opracowana została przez Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego we współpracy z Biurem Programu „Niepodległa”.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}