W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystawa w rocznicę odzyskania niepodległości - „Niepodległa na mapach”

10.11.2021

Z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Ministerstwo Sprawiedliwości prezentuje wystawę „Niepodległa na mapach. Kształtowanie granic po 1918 roku”. Od 10 listopada ekspozycję można oglądać w galerii plenerowej na ogrodzeniu przed siedzibą Ministerstwa Sprawiedliwości w Al. Ujazdowskich w Warszawie.

„Niepodległa na mapach”

Dramatyczne wydarzenia ostatnich tygodni sprawiły, że sytuacja na wschodniej granicy Polski stała się tematem niezwykle żywym, skupiającym uwagę opinii publicznej. W 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości stajemy nieoczekiwanie przed koniecznością skutecznej obrony granic naszego państwa. W tym kontekście wystawa, która przedstawia proces formowania się granic odradzającego się po 123 latach niewoli państwa polskiego, okazuje się zaskakująco aktualna.

Ekspozycja unaocznia, że niepodległość nie została Polakom podarowana, lecz wywalczona przez polskich patriotów, a jej ostateczny kształt to efekt zbiorowego wysiłku podjętego w poczuciu odpowiedzialności za dobro Rzeczpospolitej. O granicach polskiego państwa zadecydowały zarówno dyplomatyczne negocjacje podjęte przez polskich polityków z władzami europejskich potęg, akcje mobilizujące polską społeczność do udziału w plebiscytach na terenach spornych, jak również zbrojne powstania oraz działania militarne podjęte przez polską armię. Ówczesnych Polaków jednoczył wspólny cel, któremu byli w stanie podporządkować swoje partykularne interesy. Tym nadrzędnym celem było dobro Ojczyzny.

Wystawa, przygotowana we współpracy z Biurem Programu „Niepodległa”, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Archiwum Akt Nowych, przedstawia dokumenty, zdjęcia, a przede wszystkim mapy, które odzwierciedlają najważniejsze etapy ustalania terytorium Polski.

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}