W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystawa „Wrzesień 1939. Polska wobec niemieckiej i sowieckiej agresji” prezentowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości

31.08.2020

W przeddzień 81. rocznicy agresji niemieckiej na Polskę, która rozpoczęła II wojnę światową, dla uczczenia ofiar niemieckiego i sowieckiego ataku na nasz kraj, na ogrodzeniu budynku Ministerstwa Sprawiedliwości przedstawiamy wystawę – „Wrzesień 1939. Polska wobec niemieckiej i sowieckiej agresji”.

wystawa111

Przygotowaną przez pracowników krakowskiego Instytutu Pamięci Narodowej ekspozycję – 16 plansz - będzie można oglądać do 30 września. Wystawa wykorzystuje unikalne zdjęcia i materiały pochodzące z Archiwum IPN, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Centralnego Archiwum Wojskowego, „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”, „Wiener Illustrierte” czy Bundesarchiv i - m.in.  Imperial War Museum oraz prywatnych zbiorów Juliena Bryana. 

Wystawa prezentuje nie tylko heroizm obrońców naszej ojczyzny i cierpienia ludności cywilnej, ale także podkreśla zbrodnicze skutki niemiecko-sowieckiego sojuszu, najazdu obu okupantów i podsumowuje straty, jakie poniósł naród i państwo polskie w czasie kampanii wrześniowej.

W wojnie obronnej samotnej Polski, która trwała 35 dni, na skutek represji niemieckich najeźdźców zginęło ok. 300 tysięcy cywilów, a w walkach z Niemcami poległo ok. 70 tysięcy polskich żołnierzy. Stracono też 133 tysiące rannych, a do niemieckiej niewoli dostało się ok. 420 tysięcy osób. Podczas walk z Sowietami zginęło ok. 7 tysięcy polskich żołnierzy, natomiast do sowieckiej niewoli dostało się ok. 250 tysięcy osób. To przerażający bilans polskiego września 1939 roku.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}