W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zaprzysiężenie tłumaczy przysięgłych w Ministerstwie Sprawiedliwości

03.12.2021

2 grudnia 2021 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości odbyła się ceremonia zaprzysiężenia tłumaczy przysięgłych. Ślubowanie złożyło 30 osób, wśród nich znawcy tak popularnych języków jak angielski, rosyjski czy niemiecki.

Zaprzysiężenie tłumaczy przysięgłych

Ślubowanie, złożone zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o zawodzie tłumacza przysięgłego, przyjął wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Dyrektor Departamentu Zawodów Prawniczych Karol Dałek przedstawił składającym ślubowanie  najważniejsze uprawnienia i obowiązki tłumaczy wynikające z Ustawy o zawodzie tłumaczy przysięgłych, a także z przepisów procesowych prawa karnego i cywilnego.

Minister Sebastian Kaleta podkreślił rolę, jaką pełnią tłumacze przysięgli jako organy pomocnicze wymiaru sprawiedliwości. Zwrócił także uwagę na konieczność nie tylko doskonałej znajomości języka obcego, ale także umiejętności interpretacji prawa i wiedzy o systemach prawnych różnych państw, którą muszą wykazać się osoby otrzymujące takie uprawnienia.

Tłumacz przysięgły jest osobą zaufania publicznego, specjalizującą się w przekładzie m.in. dokumentów procesowych, urzędowych i uwierzytelnianiu obcojęzycznych odpisów takich materiałów. Ma także uprawnienia do poświadczania tłumaczeń i odpisów sporządzanych przez inne osoby. Aby uzyskać prawo wykonywania zawodu tłumacza przysięgłego, należy zdać egzamin przed Państwową Komisją Egzaminacyjną powoływaną przez Ministra Sprawiedliwości. Osoby, które uzyskały uprawnienia tłumacza przysięgłego w innym niż Polska państwie Unii Europejskiej mogą starać się o uznanie swych kwalifikacji na mocy przepisów ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach Unii Europejskiej.

Na prowadzonej przez Ministra Sprawiedliwości liście tłumaczy przysięgłych figuruje obecnie ok. 10 tysięcy tłumaczy z 53 języków. Mimo że egzamin pozwalający na wykonywanie zawodu tłumacza przysięgłego jest bardzo skomplikowany, chętnych do ubiegania się o takie uprawnienia nieustannie przybywa.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}