W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Barbórka 2025 w kopalni LW Bogdanka

04.12.2025

4 grudnia to wyjątkowy dzień dla wszystkich górników. W uroczystościach z okazji ich święta, które odbyły się w siedzibie Lubelskiego Węgla Bogdanka S.A., udział wziął wojewoda lubelski Krzysztof Komorski.

Barbórka 2025 w kopalni LW Bogdanka

Barbórka była okazją do podziękowania górnikom, ich rodzinom, a także pracownikom kopalni i ratownikom górniczym za trud ich codziennej pracy.

Górnictwo to z jednej strony misja budowania wspólnoty, zespołu, a z drugiej - budowania poczucia bezpieczeństwa lokalnej społeczności. Dziś bardzo głęboko i nisko pochylamy się przed Waszą codzienną pracą, która często jest niedostrzegana, a która jest fundamentalna dla poczucia bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju oraz rozwoju gospodarczego. Dziękuję Wam i życzę, by górnicze „szczęść Boże” przynosiło pomyślność Bogdance, a przyszłość była wypełniona nowymi możliwościami, które wspólnie stworzymy

- podkreślał w trakcie uroczystości wojewoda lubelski.

Czwartkowe uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. św. Józefa Opiekuna Rodzin w Łęcznej. Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym zmarłych górników. Główne uroczystości odbyły się w budynku Cechowni w Bogdance.

W ich trakcie wojewoda Krzysztof Komorski oraz prof.  Dariusz Dudek, doradca Prezydenta RP, wręczyli odznaczenia:

  • 18 Medali Złotych za Długoletnią Służbę;
  • 24 Medale Srebrne za Długoletnią Służbę;
  • 25 Medali Brązowych za Długoletnią Służbę.

Dzień Górnika (Barbórka) to tradycyjne święto górnicze, obchodzone w Polsce 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy.

Poza górnikami Barbórkę obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}