W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Ordery i odznaczenia

Ordery i odznaczenia stanowią najwyższe wyróżnienie zasług cywilnych i wojskowych, w czasie pokoju lub wojny, dla chwały i rozwoju Rzeczypospolitej Polskiej.

Ogólne informacje

Ordery i odznaczenia nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Ordery w każdej klasie i odznaczenia w każdym stopniu, nadaje się jeden raz z wyjątkiem, kiedy przepisy stanowią inaczej.

Wojewoda Lubelski może składać wnioski o nadanie odznaczeń osobom związanym z obszarem województwa lubelskiego miejscem zamieszkania, pracy lub działalności, z własnej inicjatywy lub z inicjatywy jednostek organizacyjnych mu podległych, organizacji samorządowych, organizacji społecznych i zawodowych, zakładów pracy.

Ordery i odznaczenia mogą być nadawane pośmiertnie. Z wnioskiem o odznaczenie zasłużonych osób zmarłych można występować wyjątkowo w uznaniu szczególnych i godnych upamiętnienia zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgłoszenie inicjatywy nadania orderu lub odznaczenia nie zobowiązuje Wojewody Lubelskiego do przedstawienia Prezydentowi RP wniosku w tej sprawie. W razie nieprzedstawiania wniosku Prezydentowi RP, podmiot uprawniony do zgłoszenia inicjatywy zostanie o tym powiadomiony.

Odznaki orderów i odznaczeń wręcza Prezydent RP. W imieniu Prezydenta RP mogą je wręczać osoby uprawnione do występowania z wnioskami o nadanie orderów i odznaczeń oraz ich zastępcy.

Jeżeli nadanie orderu lub odznaczenia nastąpiło w wyniku wprowadzenia w błąd organu uprawnionego do zgłaszania wniosku lub osoba odznaczona dopuściła się czynu, w skutek którego stała się niegodna orderu lub odznaczenia, Prezydent RP może podjąć decyzję o pozbawieniu orderu lub odznaczenia.

Osoba odznaczona otrzymuje nieodpłatnie odznakę orderu lub odznaczenia oraz legitymację.

Ponowne wydanie odznaki orderu lub odznaczenia przez Kancelarię Prezydenta RP może nastąpić w razie jej zagubienia lub zniszczenia jedynie odpłatnie, natomiast wtórnik legitymacji wydawany jest nieodpłatnie.

Wnioski o nadanie orderów i odznaczeń nie podlegają opłatom.

Przedmiot sprawy

Ordery:

  • Order Odrodzenia Polski

Odznaczenia:

  • Krzyż Zasługi
  • Medal za Ofiarność i Odwagę
  • Medal za Długoletnią Służbę

Wymagane dokumenty

  • Pismo przewodnie (z podaniem załączników): z zawartą krótką informacją na temat instytucji inicjującej wystąpienie do Wojewody Lubelskiego o nadanie odznaczeń, planowanej uroczystości oraz z propozycją terminu wręczenia ewentualnie przyznanych odznaczeń.
  • Wykaz zawierający zestawienie nazwisk osób proponowanych do odznaczeń.
  • Wniosek o nadanie orderu/odznaczenia.
  • Wypełniony formularz „zapytanie o udzielenie informacji o osobie”.
  • Wyłącznie przy wnioskach o nadanie Orderu Odrodzenia Polski należy dołączyć w formie NOTATKI rozszerzoną wersję jego uzasadnienia - rubryki 18.

Jak wypełnić wniosek o nadanie orderu lub odznaczenia państwowego

  • Wniosek, zgodnie ze wzorem ustawowym, powinien być jednokartkowy (druk dwustronny), wypełniony komputerowo lub maszynowo, nie odręcznie.
  • Należy stosować zalecaną czcionkę (rozmiar i rodzaj), w uzasadnionych przypadkach dopuszcza się odstępstwo od tej zasady.
  • Nie należy wypełniać pozycji: „nr rejestru” i „nr pozycji w notatce lub wykazie”, znajdujących się na pierwszej stronie wniosku, a także rubryki 20, 21, 22 w przypadku wniosków o nadanie Orderu Odrodzenia Polski i Krzyża Zasługi oraz rubryki 21 i 22 w przypadku wniosków o nadanie Medalu za Długoletnią Służbę.
  • W rubryce 15 należy wpisać tylko odznaczenia państwowe nadane przez Prezydenta RP. Dotychczas otrzymane odznaczenia państwowe kandydata należy podać używając skrótów (np. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – KKOOP, Złoty Krzyż Zasługi – ZKZ, Medal Złoty za Długoletnią Służbę – MZzDS itp.).
  • Informację o innego rodzaju wyróżnieniach, tytułach, honorach, odznakach należy zamieścić w rubryce 17.
  • W rubryce 18 konieczne jest podanie szczegółowych, syntetycznych informacji o najważniejszych zasługach i osiągnięciach osoby, której inicjatywa odznaczeniowa dotyczy, adekwatnych do rodzaju i stopnia proponowanego odznaczenia. Należy zwrócić uwagę na miejsce oraz czas (z wyszczególnieniem nawet konkretnych dat), w których miały miejsce określone wydarzenia, prowadzona była działalność np. społeczna, charytatywna, publiczna, zawodowa.
  • Prezentowane osiągnięcia powinny być określone w czasie tak, aby można było ocenić, czy miały one miejsce „po” czy „przed” nadaniem ostatniego odznaczenia.
  • Nie można ograniczać się przy wypełnianiu tej rubryki do wymienienia funkcji, stanowisk, zajmowanych przez osobę proponowaną do nadania odznaczenia. Piastowane funkcje i zajmowane stanowiska mają znaczenie wtedy, gdy związane są z nimi konkretne dokonania i osiągnięcia.
  • Uzasadnienie wniosku o nadanie Medalu za Długoletnią Służbę powinno zawierać informacje o ogólnym stażu pracy kandydata, szczególnych zasługach w zakresie wykonywanych obowiązków zawodowych, doskonaleniu zawodowym i jego przełożeniu na organizację oraz informacje o wzorowym, wyjątkowo sumiennym wykonywaniu obowiązków wynikających z pracy zawodowej, a także przyznanych nagrodach i wyróżnieniach.
  • W każdym przypadku należy unikać sformułowań ogólnikowych i lakonicznych.
  • We wniosku o nadanie Orderu Odrodzenia Polski lub Krzyża Zasługi bezpośrednio pod rubryką 18 należy wpisać nazwę jednostki sporządzającej wniosek lub umieścić jej pieczęć oraz podpis i pieczęć imienną inicjatora nadania odznaczenia. Analogicznie dotyczy to rubryki 19 w przypadku wniosku o Medalu za Długoletnia Służbę.
  • W przypadku niektórych orderów, odznaczeń, ustawodawca wprowadza dodatkowe wymogi formalne, które mają istotne znaczenie przy opracowywaniu zarówno inicjatywy odznaczeniowej, jak też zgłaszanego wniosku przez Wojewodę.
  • W przypadku wystąpienia o nadanie Orderu Odrodzenia Polski obowiązkowe jest dołączenie do wniosku rozszerzonej wersji jego uzasadnienia (rubryki nr 18), w formie NOTATKI, pod którą (podobnie jak pod uzasadnieniem wniosku) powinien podpisać się kierownik jednostki organizacyjnej sporządzającej wniosek. Dodatkowo NOTATKA należy udostępnić w edytowalnej wersji elektronicznej do Biura Wojewody na adres e-mail: prezydialny@lublin.uw.gov.pl.
  • W przypadku wniosków o nadanie Orderu Odrodzenia Polski i Krzyża Zasługi rubryka 19, a w przypadku Medalu za Długoletnią Służbę rubryka 20 powinna zawierać aktualną informację o karalności osoby, której dotyczy wniosek. Dodatkowo w przypadku Medalu za Długoletnią Służbę, konieczne jest wypełnienie rubryki 19, ponieważ dotyczy ona kar dyscyplinarnych (podstawą ich stosowania mogą być przepisy np.: kodeksu pracy, pragmatyk służbowych czy też przepisy korporacyjne), które nie uległy zatarciu w dniu zgłaszania inicjatywy odznaczeniowej.
  • Każdy wniosek o nadanie orderu lub odznaczenia powinien zostać złożony wraz z wypełnionym formularzem „Zapytanie o udzielenie informacji o osobie” z Krajowego Rejestru Karnego Ministerstwa Sprawiedliwości. Wypełniony formularz "Zapytanie o udzielenie informacji o osobie" (należy wpisać PESEL kandydata oraz wypełnić komputerowo lub odręcznie pismem drukowanym rubryki od 1 do 10) zostanie zweryfikowany przez Wojewodę Lubelskiego w Krajowym Rejestrze Karnym Ministerstwa Sprawiedliwości pod kątem ewentualnej karalności kandydata do odznaczenia. Druk ten powinien mieć wpisaną podstawę prawną uzyskania zaświadczenia w brzmieniu: „na podstawie art. 31a ustawy z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach (Dz. U. nr 90, poz. 450 z późn. zm.)”.
  • Wnioski niekompletne lub wypełnione niewłaściwie podlegają zwrotowi do wnioskodawcy w celu poprawienia lub ponownego sporządzenia. Ponowne złożenie uzupełnionego lub poprawionego wniosku rozpoczyna od nowa inicjatywę odznaczeniową.

Czas trwania procedury

Wystąpienia o nadanie odznaczeń należy składać do Wojewody Lubelskiego z odpowiednim wyprzedzeniem minimum 3-4 miesiące przed planowaną uroczystością – pamiętając przy tym, że zgodnie z przepisami Kancelaria Prezydenta RP powinna dysponować co najmniej dwumiesięcznym okresem przeznaczonym na procedowanie złożonej inicjatywy. Nie dotyczy to wystąpień o nadanie Orderów Odrodzenia Polski, których rozpatrywanie trwa dłużej.

Ważne informacje

Ustawa nie określa czasu, jaki musi upłynąć, aby można wystąpić z wnioskiem o uhonorowanie orderem. W praktyce stosowane jest, że z wnioskiem o nadanie orderu można występować nie wcześniej niż po 5 latach od przyznania poprzedniego odznaczenia.

Przed nadaniem Krzyża Zasługi wyższego stopnia powinny upłynąć co najmniej 3 lata. Odstępstwo od tej zasady jest dopuszczalne wyjątkowo.

Wniosek o nadanie Medalu za Długoletnią Służbę przedstawia się nie wcześniej niż:

  • po 30 latach pracy zawodowej osoby proponowanej do odznaczenia Medalem Złotym za Długoletnią Służbę (I stopień);
  • po 20 latach pracy zawodowej osoby proponowanej do odznaczenia Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę (II stopień);
  • po 10 latach pracy zawodowej osoby proponowanej do odznaczenia Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę (III stopień).

Wniosek o nadanie Medalu za Długoletnią Służbę wyższego stopnia przedstawia się nie wcześniej niż po upływie 10 lat od ostatniego nadania. Ponadto wniosek o nadanie Medalu za Długoletnią Służbę osobie, która w danym roku nabywa prawo do emerytury, przedstawia się najpóźniej w dniu rozwiązania stosunku pracy z tą osobą.

Wręczanie nadanych orderów/odznaczeń

Ordery i odznaczenia nadawane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej są najwyższym wyróżnieniem zasług dla ojczyzny, dlatego ich wręczanie powinno mieć charakter uroczysty.

Odznaki orderów i odznaczeń w imieniu Prezydenta RP mogą wręczać osoby uprawnione do występowania do Prezydenta RP w wnioskami o ich nadanie oraz ich zastępcy np. Wojewoda Lubelski oraz Wicewojewoda Lubelski.

W przypadku, gdy osobą wręczającą odznaczenia państwowe będzie Wojewoda Lubelski, instytucja organizująca uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych powinna dostarczyć pisemne zaproszenie do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, co najmniej miesiąc przed planowaną uroczystością.

Miejsce złożenia dokumentów

  • Kancelaria Ogólna Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie nr pok. 51 (parter).
  • Biuro Podawcze Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie (parter).
  • Komplet dokumentów można przesyłać również pocztą na adres: Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie, ul. Spokojna 4, 20-914 Lublin.

Komórka odpowiedzialna za realizację sprawy

Biuro Wojewody
ul. Spokojna 4, 20-914 Lublin
tel.: 81 74 24 775
e-mail: prezydialny@lublin.uw.gov.pl

Materiały

Formularz wniosku o nadanie Medalu za Długoletnią Służbę
Formularz​_wniosku​_o​_nadanie​_Medalu​_za​_Długoletnią​_Służbę.doc 0.06MB
Formularz wniosku o nadanie Krzyża Zasługi lub Orderu Odrodzenia Polski
Formularz​_wniosku​_o​_nadanie​_Krzyża​_Zasługi​_lub​_Orderu​_Odrodzenia​_Polski.doc 0.05MB
Formularz Zapytanie o udzielenie informacji o osobie
Formularz​_Zapytanie​_o​_udzielenie​_informacji​_o​_osobie.rtf 0.05MB
Wzór notatki zawierającej zestawienie nazwisk osób proponowanych do orderów
Wzór​_notatki​_zawierającej​_zestawienie​_nazwisk​_osób​_proponowanych​_do​_orderów.pdf 0.09MB
Wzór wykazu zawierającego zestawienie nazwisk osób proponowanych do odznaczeń
Wzór​_wykazu​_zawierającego​_zestawienie​_nazwisk​_osób​_proponowanych​_do​_odznaczeń.pdf 0.08MB
Klauzula informacyjna
Klauzula​_informacyjna.pdf 0.07MB
{"register":{"columns":[]}}