W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz Katedry i Kliniki Chirurgii Naczyń i Angiologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

11.05.2023

Katedra i Klinika Chirurgii Naczyń i Angiologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie świętowała 50-lecie istnienia. Klinika jest jednym z najważniejszych ośrodków leczniczych i naukowo-dydaktycznych w Polsce. Wykształciła wielu wybitnych specjalistów w dziedzinie chirurgii naczyniowej i angiologii. To tu przeprowadzono jedną z pierwszych w Polsce i pierwszą w tej części kraju operację wszczepienia stentgraftu z powodu tętniaka aorty brzusznej z pomocą gogli do mieszanej rzeczywistości.

50-lecie Katedry i Kliniki Chirurgii Naczyń i Angiologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

W uroczystości jubileuszowej uczestniczył wojewoda lubelski Lech Sprawka, który w podziękowaniu za odpowiedzialność, profesjonalizm i otaczanie opieką pacjentów i ich rodzin uhonorował pracowników Kliniki dyplomami uznania. Odznaczenia i wyróżnienia przyznane zostały też przez marszałka województwa lubelskiego, prezydenta Miasta Lublin i rektora Uniwersytetu Medycznego. Dokonano również aktu dekoracji Medalami „Przyjaciel Lubelskiej Chirurgii Naczyniowej”. Spotkanie odbyło się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie i było okazją do prezentacji historii Kliniki i przedstawienia planów na przyszłość.

Podziękowania od wojewody

Gratuluję tego jubileuszu i dziękuję za wsparcie pacjentów z terenu Miasta Lublin i województwa lubelskiego w tym ważnym fragmencie świadczeń, które decydują o zdrowiu i życiu. Życzę dalszego, wspaniałego rozwoju, ku poczuciu bezpieczeństwa zdrowotnego, w zakresie tych świadczeń, które na co dzień realizujecie.

Dziękuję całemu Samodzielnemu Publicznemu Szpitalowi Klinicznemu Nr 1 w Lublinie za znakomitą współpracę. To właśnie ten szpital zorganizował szpital tymczasowy. Dziękuję również za leczenie uchodźców z Ukrainy. Zawsze jesteście do dyspozycji i odpowiadacie na każdą prośbę. Składam serdeczne podziękowania dla całego środowiska medycznego szpitala. To dla mnie zaszczyt i honor, że mogę przekazać Państwu te słowa

– mówił wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Historia Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii

Klinika Chirurgii Naczyniowej i Angiologii powstała w 1971 r. na bazie jednego z oddziałów II Kliniki Chirurgii Ogólnej Akademii Medycznej w Lublinie i mieściła się w Państwowym Szpitalu Klinicznym nr 1.

Dla poprawy warunków pracy Oddziału w 1987 r. Klinika została przeniesiona do Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie. Po 10 latach funkcjonowania Kliniki w PSK nr 4, w 1997 r. zapadła decyzja o przeniesieniu jej do budynku dawnego Instytutu Pediatrii w PSK nr 1, a następnie w 2003 r. do wyremontowanego budynku przy ul. Staszica 11, gdzie mieści się do dziś. Jeszcze w tym roku rozpocznie działalność w najnowszym budynku SPSK nr 1 przy ul. Staszica 16.

Wyposażenie placówki

Obecnie Klinika posiada 45 łóżek, dodatkowo 3 łóżka intensywnego nadzoru pooperacyjnego. W wyposażeniu Kliniki znajdują się 3 sale operacyjne, w tym jedna ze sprzętem do przeprowadzania skomplikowanych zabiegów wewnątrznaczyniowych oraz sprzętem do małoinwazyjnych zabiegów videoskopowych oraz gabinet badań USG Doppler, gabinet z bieżnią do prób wysiłkowych i Poradnia Chorób Naczyń.

Współpraca naukowo-badawcza

Klinika prowadzi ścisłą współpracę naukowo-zawodową z następującymi ośrodkami zagranicznymi: Uniwersytet w Creteil (Francja), Mayo Clinic (USA), Uniwersytet w Grazu (Austria), Uniwersytet w Adelajdzie (Australia), Duke University (USA).

W ostatnim dziesięcioleciu pracownicy naukowi Kliniki prezentowali swoje prace naukowe na prestiżowych Kongresach zagranicznych Towarzystw Chirurgii Naczyniowej i Angiologii (Paryż, Tours, Ateny, Nowy York, Las Vegas, Miami, Dallas, Sydney, Honk-Kong, Szanghaj). Od kilku lat tradycją stały się organizowane przez Klinikę coroczne spotkania chirurgów naczyniowych z całej Polski i wybitnych światowych ekspertów w Kazimierzu nad Wisłą.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}