W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

24.03.2023

24 marca 1944 r. Niemcy zamordowali rodzinę Ulmów i ukrywających się u nich Żydów. W rocznicę tragicznych wydarzeń obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, który ma być hołdem oddanym polskim obywatelom za ratowanie żydowskich braci. Pamięć ofiar uczcił wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Obchody Narodowego Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

Symbolicznym upamiętnieniem było złożenie wieńca przez wojewodę lubelskiego przy tablicy pamiątkowej na kamienicy przy ul. Krakowskie Przedmieście w Lublinie. Tam spędziła młodość bł. Marta Wołowska – niepokalanka, zamordowana 19 grudnia 1942 r. za pomoc ludności żydowskiej.

Składam głęboki pokłon wszystkim Polakom ratujących Żydów w czasie okupacji. Warto zaznaczyć, że około 7 tys. Polaków honorowanych jest tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, ale to nie wszyscy, którzy narażali swoje życie i życie najbliższych. Tych Polaków było znacznie więcej. Przykładem ofiary jest bł. Marta Wołowska, ta, którą beatyfikował Jan Paweł II w 1999 r. w Warszawie

– podkreślał wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów w czasie okupacji są ważnym elementem pamięci historycznej, a równocześnie procesem uwrażliwienia we współczesnym świecie. Najlepszym tego przykładem jest to, co dzieje się na Ukrainie i w miejscach, gdzie toczą się działania zbrojne i gdzie niewinny człowiek narażony jest na śmierć i utratę poczucia godności, tej, o której nauczał nas papież

– dodał wojewoda Lech Sprawka.

Święto ustanowione z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy w 2018 r.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką został ustanowiony świętem państwowym na mocy ustawy Sejmu RP z 6 marca 2018 r. 24 marca został wybrany dla upamiętnienia zbrodni dokonanej na rodzinie Ulmów przez niemiecką żandarmerię w Markowej, na Podkarpaciu. Niemcy zamordowali rodziców, ich dzieci i 8 ukrywających się u nich Żydów.

W treści ustawy zapisano: w hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów.

Rodzina Ulmów

Podczas II wojny światowej Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z dzieci mieszkali w podkarpackiej wsi Markowa koło Łańcuta, prowadzili gospodarstwo.

W Markowej żyło około 20 rodzin żydowskich. W pierwszej połowie 1942 r. większość z nich została wywieziona i zamordowana w ośrodku zagłady w Bełżcu, bądź rozstrzelana na miejscu, od lipca trwały „polowania” na ukrywających się, którzy usiłowali przeczekać w lasach i polach trwającą w regionie akcję eksterminacyjną. Józef Ulma pomagał jednej z rodzin przy konstruowaniu takiej kryjówki.

Jesienią 1942 r. do domu Ulmów przyszła żydowska rodzina Goldmanów z Łańcuta. Ulmowie udzielili im schronienia na poddaszu, osiem osób żyło u Ulmów przez ponad rok.

Tuż przed świtem 24 marca 1944 r. do Markowej przyjechali z Łańcuta niemieccy żandarmi. Oprawcy wiedzieli, w jakim celu jadą do Markowej i kogo tam szukają. Znaleźli ukrywających się Żydów. Z rąk żandarmów zginęli wszyscy członkowie rodziny: Józef Ulma, jego żona Wiktoria będąca w zaawansowanej ciąży, ich sześcioro dzieci oraz wszyscy ukrywający się Żydzi.

W 1995 r. Józef i Wiktoria Ulmowie otrzymali pośmiertnie tytuł Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. 15 lat później prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zgodnie z decyzją Papieża Franciszka dziewięcioro członków rodziny Ulmów zostanie beatyfikowanych 10 września 2023 r. Będzie to pierwszy przypadek w historii Kościoła, kiedy beatyfikowani zostaną małżonkowie, dzieci, i dziecko nienarodzone.

Sprawiedliwi wśród Narodów Świata

Wśród odznaczonych najwyższym izraelskim odznaczeniem cywilnym, nadawanym nie-Żydom, największą liczbę stanowią Polacy. Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata przyznawany jest przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem. Tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata przyznawany jest od 1963 r.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}