W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej

23.05.2024

Wicewojewoda lubelski Andrzej Maj wziął w czwartek udział w spotkaniu Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej. Tematem rozmów była pomoc uchodźcom w województwie lubelskim.

Spotkanie Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej

Przed nami bardzo dużo merytorycznych tematów. Senat przegłosował wczoraj ustawę o pomocy Ukraińcom, która trafi teraz na biurko prezydenta. Mam nadzieję, że z dzisiejszego spotkania wyjdą państwo z nową i ważną wiedzą, szczególnie jeśli chodzi o zmiany legislacyjne

- powiedział wicewojewoda lubelski Andrzej Maj.  

Wspomniana ustawa zakłada m.in. przedłużenie legalności pobytu ukraińskich uchodźców do 30 września 2025 r., a także powiązanie wypłat 800 plus z obowiązkiem szkolnym.

W trakcie spotkania zaprezentowano również raport IOM „Potrzeby i wyzwania związane z zakwaterowaniem prywatnym”, a także przedstawiono program „Krok do Domu”, dotyczący wsparcia osób mających trudności w wynajmie mieszkania.

Lubelska Grupa Koordynacyjna

Spotkania poświęcone kwestiom istotnym dla działań humanitarnych na rzecz uchodźców w Polsce odbywają się w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim cyklicznie w ramach Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej.

Lubelska Grupa Koordynacyjna opiera się na wspieraniu i uzupełnianiu działań podejmowanych przez władze lokalne w obszarze reagowania humanitarnego.

Grupa ma na celu zapewnienie skutecznych i spójnych interwencji humanitarnych w ramach wsparcia Rządu RP, wzmocnienie koordynacji strategicznej i operacyjnej oraz wymiany informacji pomiędzy Wojewodą Lubelskim, władzami lokalnymi i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego w województwie lubelskim, w tym Agencjami ONZ, międzynarodowymi i krajowymi organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami.

Działania mogą dotyczyć kwestii związanych z bezpieczeństwem, ochroną zdrowia, edukacją, zaspokajaniem podstawowych potrzeb, żywności, zakwaterowania, warunków sanitarnych i higienicznych, logistyki i pomocy pieniężnej.

Członkami Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej są m.in. Bractwo Miłosierdzia im. św. Brata Alberta w Lublinie, Caritas Archidiecezji Lubelskiej, Caritas Archidiecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, Centrum Wolontariatu w Lublinie, Fundacja im. Leny Grochowskiej, Fundacja Jana Zamojskiego, Fundacja Nowy Staw, Instytut na Rzecz Państwa Prawa, Konsulat Generalny Ukrainy w Lublinie, Kuratorium Oświaty w Lublinie, Nadbużański Oddział Straży Granicznej, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}