W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Materiały i wyroby przeznaczone do kontaktu z żywnością

Materiały i wyroby przeznaczone do kontaktu z żywnością broszura informacyjna

kolorowe naczynia oraz łyżeczka

Żywność, zanim zostanie spożyta, ma kontakt z wieloma materiałami i wyrobami, takimi jak np. kontenery do transportu żywności, maszyny i urządzenia do jej przetwarzania, materiały opakowaniowe, sprzęt kuchenny czy też zastawa stołowa. Materiały takie określa się mianem materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością (FCM). Powinny one być wystarczająco obojętne, aby ich składniki nie miały negatywnego wpływu na zdrowie konsumentów ani nie oddziaływały na jakość żywności. Aby zapewnić bezpieczeństwo FCM oraz ułatwić swobodny przepływ towarów, Unia Europejska (UE) wprowadziła szereg wymogów prawnych i kontroli.

Na zlecenie Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (DG SANTE) Komisji Europejskiej opracowano i opublikowano broszurę informacyjną pt. „Materiały do kontaktu z żywnością”, w której przedstawiono m.in. przepisy ogólne  określające zasady bezpieczeństwa i obojętności dla wszystkich FCM oraz przepisy UE dotyczące określonych materiałów i substancji, które objęte są szczegółowymi środkami prawnymi UE (folie z celulozy regenerowanej, tworzywa sztuczne, materiały ceramiczne, materiały aktywne i inteligentne).

Materiały

Materiały przeznaczone do kontaktu z żywnością
dgsante​_food-contact​_pl.pdf 0.74MB
Plastik nie jedno ma imię
Plastik-nie-jedno-ma-imię.pdf 2.91MB
Uwaga na wyroby do kontaktu z żywnością z tworzyw sztucznych z dodatkiem bambusa

06.09.2021

Komisja Europejska we współpracy z państwami członkowskimi UE rozpoczęła akcję kontrolną dotyczącą materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością, importowanych z państw trzecich, zawierających niedozwolony składnik – mielony lub sproszkowany bambus.

Jaki powinien być skład materiałów i wyrobów do kontaktu z żywnością z tworzyw sztucznych?

Z czego  produkuje się  materiały i wyroby do kontaktu z żywnością?

Jakie są prowadzone działania kontrolne służb Państwowej Inspekcji Sanitarnej?

 

Informacje i odpowiedzi na powyższe pytania dostępne są na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Materiały

GIS - Uwaga na wyroby do kontaktu z żywnością z tworzyw sztucznych z dodatkiem bambusa
{"register":{"columns":[]}}