W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Laboratorium Badań Epidemiologiczno-Klinicznych

Badania czynników biologicznych w środowisku

Laboratorium Badań Epidemiologiczno-Klinicznych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie prowadzi badania czynników biologicznych w środowisku pracy. Oferta badań kierowana jest do instytucji i zakładów pracy, w których narażenie pracowników na biologiczne czynniki jest wysokie.

Ustanowienie Dyrektywy 200/54/WE z dnia 18 września 2000 roku miało na celu ochronę pracowników przed ryzykiem narażenia ich zdrowia i zwiększenie bezpieczeństwa, łącznie z zapobieganiem takiemu ryzyku.


Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 kwietnia 2005 r. w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki (Dz. U. 81 poz.716 z późn. zm.) określa:

  • klasyfikację i wykaz szkodliwych czynników biologicznych,
  • wykaz prac narażających pracowników na działanie czynników biologicznych,
  • szczegółowe warunki ochrony pracowników przed zagrożeniami spowodowanymi przez szkodliwe czynniki biologiczne, w tym rodzaje środków niezbędnych do zapewnienia ochrony zdrowia i życia narażonych pracowników,
  • sposób prowadzenia rejestrów prac pracowników narażonych na działanie szkodliwych czynników biologicznych i rejestr pracowników zatrudnionych przy tych pracach.

Liczne grupy zawodowe narażone są na chorobotwórcze działanie czynników biologicznych w środowisku pracy. Wśród grup zawodowo narażonych na działanie czynników biologicznych znajdują się:

  1. pracownicy ochrony zdrowia, laboratoriów,
  2. pracownicy rolnictwa i leśnictwa,
  3. pracownicy przemysłu rolno-spożywczego,
  4. weterynarze,
  5. pracownicy przemysłu drzewnego,
  6. pracownicy zatrudnieni przy zbieraniu i przerabianiu odpadów i oczyszczaniu ścieków,
  7. pracownicy przemysłu biotechnologicznego,
  8. pracownicy innych grup zawodowych (nauczyciele, archiwiści, bibliotekarze, metalurdzy, górnicy, włókniarze).


Czynniki biologiczne stanowią bardzo ważny, chociaż wciąż niedoceniany problem medyczny. Za istotny temat dotyczący biologicznych czynników zagrożenia zawodowego należy uznać: wirusy, priony, bakterie, choroby transmisyjne przenoszone przez kleszcze (rolnicy, leśnicy), czynniki alergizujące (mikotoksyny wytwarzane przez grzyby pleśniowe).


Największe znaczenie dla określenia stopnia narażenia pracowników na czynniki biologiczne ma mikrobiologiczne badanie powietrza ze względu na szczególnie częste rozprzestrzenianie się tych czynników drogą powietrzno-pyłową lub powietrzno-kropelkową.


Powietrze do badania LBEK pobiera metodą zderzeniową. Najczęściej stosowane są metody hodowlane polegające na pobraniu powietrza na pożywki aparatem zderzeniowym oraz określenie liczby żywych i zdolnych do rozmnażania mikroorganizmów (jednostek tworzących kolonie w m3 powietrza). Metody te pozwalają na identyfikację izolowanych drobnoustrojów co do gatunku lub rodzaju.


W 2009 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 czerwca 2009 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy gospodarowaniu odpadami komunalnymi (Dz. U. 104 poz. 868 ) nakładające obowiązek przeprowadzenia okresowej kontroli na terenie zakładu pracy mający na celu zweryfikowanie obecności, ilości i rodzaju drobnoustrojów.


Laboratorium Badań Epidemiologiczno-Klinicznych oferuje  badania na zlecenie czynników biologicznych w środowisku pracy. Zastosowane metody badań są akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji zgodnie z zakresem Akredytacji Laboratorium Badawczego Nr AB 448, który znajduje się na stronie internetowej PCA - www.pca.gov.pl


Pracownicy pobierają próbki powietrza po wcześniejszym ustaleniu terminu. Kontakt: 89 524 83 42. Cena za usługę i zlecenie na badanie znajdują się na stronie internetowej w cenniku badań i usług wykonywanych przez nasze laboratorium. Zlecenia na badania przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 730 do 1505.

Materiały

Cenniki badań
{"register":{"columns":[]}}