W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Laboratorium Badań Epidemiologiczno-Klinicznych

Badania kontroli skuteczności dezynfekcji

Laboratorium Badań Epidemiologiczno-Klinicznych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie prowadzi badania kontroli skuteczności dezynfekcji. Oferta badań kierowana jest do zakładów pracy, gabinetów masażu, zakładów opieki zdrowotnej. Badania wykonywane są metodą odciskową. Odciski pobiera się z przedmiotów znajdujących się w: salach operacyjnych, gabinetach zabiegowych, gabinetach opatrunkowych, pomieszczeniach rehabilitacyjnych takich, jak fizykoterapia, hydroterapia, sale ćwiczeniowe, gabinety masażu, w których wykonywane są procesy dezynfekcji powierzchni.


Naukowe uzasadnienie procesów dezynfekcji jest stosunkowo młode, liczy około 150 lat i związane jest głównie z zapobieganiem zakażeniom szpitalnym. Należy jednak pamiętać, że podwaliny tej wiedzy tworzyły się o wiele wcześniej, bowiem już w czasach starożytnych i średniowiecznych przekonano się, że rany podlegają procesom chorobotwórczym. Już wtedy wiedziano, że jest to proces groźny dla życia i że są metody, które pomagają goić rany.


Zdecydowaną walkę zakażeniom wydał węgierski lekarz Ignacy Semmelweis, którego można uznać za pioniera w dziedzinie dezynfekcji. Czynił on dramatyczne wysiłki, aby wprowadzić do szpitali tak prostą czynność, jak mycie rąk przez lekarzy między badaniami. Uznano go za dziwaka, kpiono z niego, co ostatecznie przyczyniło się do rozwoju u niego choroby psychicznej. Zmarł przedwcześnie, jednak jego idea pozostała wśród lekarzy, a w połączeniu z rozwijającą się mikrobiologią zaczęła obrastać w naukowe podstawy.


W 1876 roku angielski chirurg Józef Lister udowodnił, że mycie rąk jest konieczne przed badaniami chorych i przed zabiegami chirurgicznymi, a płukanie ran środkami przeciwbakteryjnymi (stosował kwas karbolowy) przyspiesza ich gojenie. Spostrzeżenia oraz doświadczenia innych lekarzy w połączeniu z badaniami wielu uczonych dały podstawy do stworzenia nowego działu medycyny – nauki o dezynfekcji i sterylizacji. Dziś metody dezynfekcji i sterylizacji są stosowane we wszystkich dziedzinach medycyny. Pomimo tego, że postęp wiedzy w dziedzinie dezynfekcji jest ogromny, problem zakażeń nadal jest aktualny. Większość drobnoustrojów chorobotwórczych jest podatna na działanie czynników fizycznych: temperatura, promieniowanie, pH środowiska, czy ultradźwięki. Zasadniczą tego przyczyną jest niekorzystny stosunek ich masy ciała do powierzchni. Intensywne i zróżnicowane oddziaływanie czynników fizycznych i chemicznych na mikroorganizmy może powodować ich częściową selekcję lub całkowite wyginięcie w danym środowisku. W kompleksie zabiegów profilaktycznych zmierzających do ograniczenia zakażeń szpitalnych, sterylizacja i dezynfekcja odgrywają istotną rolę. Prawidłowo wykonane zabiegi dezynfekcyjne ograniczają, a nawet eliminują możliwość przenoszenia drobnoustrojów. Dla określenia roli, jaką odgrywa dezynfekcja niezbędne jest zdefiniowanie tego terminu.


Dezynfekcja –  proces prowadzący do zniszczenia lub usunięcia wegetatywnych form drobnoustrojów. Dezynfekcję dzieli się na dezynfekcję fizyczną, chemiczną i termiczno-chemiczną.


Czynniki wykorzystywane w dezynfekcji fizycznej:

  • temperatura,
  • promieniowanie,
  • pH środowiska,
  • ultradźwięki.


Czynniki (substancje czynne) wykorzystywane w dezynfekcji chemicznej:

  • związki fenolowe (chloroksynlenol, p-chloro-m-krezanol sodu, triclosan, dichlorofen),
  • związki halogenowe (jod, chlor, chlorek bromu, podchloryn sodu, ditlenek chloru),
  • alkohole (propanol-2, 2-fenysyetanol, alkohol 2,4-dichlorobenzylowy, benzyloksymetanol),
  • aldehydy (aldehyd glutarowy, mrówkowy, glioksalowy, ftalowy),
  • kwasy organiczne i ich pochodne (kwas mrówkowy, glikolowy, mlekowy, salicylowy),
  • związki azotu i fosforu (N(3-aminopropylo)-N-dodecylopropano-1,3-diamina, chlorek didecylodimetyloamoniowy, 7-etylobicyklooksazolidyna),
  • związki utleniające (nadtlenek wodoru, kwas nadoctowy, kwas perysyoktanowy, aktywny tlen, nadtlenek 2-butanonu),
  • kwasy nieorganiczne i metaloorganiczne (srebro, miedź, wodorotlenek sodu, siarczek cynku, tetrahydrat oktaboranu disodu, pirytionian cynku, toksyna miedziowa). 


Dezynfekcja termiczno-chemiczna – proces, w którym używa się preparatów chemicznych w podwyższonej temperaturze wody do 60C, prowadzona jest w:

  • myjkach ultradźwiękowych,
  • komorach dezynfekcyjnych,
  • automatycznych komorach dezynfekcyjnych.

 


Laboratorium Badań Epidemiologiczno-Klinicznych wykonuje badania na zlecenie zakładów opieki zdrowotnej, zakładów przemysłowych. Zastosowane metody badań są akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji zgodnie z zakresem Akredytacji Laboratorium Badawczego Nr AB 448, który znajduje się na stronie internetowej PCA: www.pca.gov.pl


Pracownicy pobierają odciski po wcześniejszym ustaleniu terminu (tel. 89 524 83 42). Cena za usługę znajduje się na stronie internetowej  w cenniku badań i usług wykonywanych przez nasze laboratorium. Zlecenia na badania przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 730 do 1500.

{"register":{"columns":[]}}