W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Laboratorium Badań Epidemiologiczno-Klinicznych

Diagnostyka wykrywania i identyfikacji grzybów pleśniowych

Laboratorium Badań Epidemiologiczno-Klinicznych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie prowadzi diagnostykę wykrywania i identyfikacji grzybów pleśniowych w środowisku człowieka.

 

Ogólna charakterystyka grzybów pleśniowych


Grzyby strzępkowe, potocznie zwane pleśniami, są organizmami wielokomórkowymi, należącymi do gromady Eumycota (grzyby właściwe). Jako saprofity, grzyby wspólnie z bakteriami rozkładają materię organiczną, zapobiegając gromadzeniu się jej na ziemi. Liczebność i różnorodność form grzybów saprofitycznych w glebie oraz ich duża aktywność biologiczna warunkują żyzność gleby. Z higienicznego punktu widzenia grzyby zanieczyszczają otoczenie człowieka, często stanowią czynniki wywołujące alergie, a ich toksyczne metabolity (mikotoksyny) są zakwalifikowane do szeregu groźnych związków rakotwórczych. Grzyby mają małe wymagania pokarmowe przy równocześnie dużej zdolności przystosowania do środowiska (do rodzaju pobieranych składników odżywczych, a także do określonych warunków fizycznych i klimatycznych). W wyniku rozkładu materii organicznej w środowisku powstają produkty o różnych właściwościach chemicznych oraz związki barwne trudne do usunięcia. Większość grzybów wytwarza kwasy organiczne, które wchodząc w reakcje ze składnikami podłoża mogą zmienić jego strukturę. Tynki i mury w wyniku działalności grzybów mogą się osypywać i pękać na skutek wytwarzania gazowych produktów przemiany materii. Związki lotne wytwarzane przez grzyby tworzą stęchło-pleśniowy zapach o dużej przenikliwości do otoczenia. Warunki wzrostu pleśni określa przede wszystkim temperatura i wilgotność. Pleśnie występują w: glebie, powietrzu, wodzie, produktach spożywczych (owoce, warzywa, tłuszcze, soki, pieczarki, zboża, susz ziołowy, orzeszki ziemne), materiałach i przegrodach budowlanych, roślinach, na papierze, drewnie, skórze ludzi i zwierząt.


Laboratorium Badań Epidemiologiczno-Klinicznych wykonuje badania na zlecenie instytucji użytku publicznego, bibliotek, archiwów, zakładów opieki zdrowotnej, zakładów przemysłowych, jak i osób prywatnych. Zastosowane metody badań są akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji zgodnie z zakresem Akredytacji Laboratorium Badawczego Nr AB 448, który znajduje się na stronie internetowej PCA: www.pca.gov.pl


Pracownicy pobierają próbki powietrza, odciski lub zeskrobiny po wcześniejszym ustaleniu terminu (numerem telefonu 89 524 83 42). Cena za usługę znajduje się na stronie internetowej w cenniku badań i usług wykonywanych przez nasze laboratorium. Zlecenia na badania przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 730 do 1500.

Materiały

Cenniki badań
{"register":{"columns":[]}}