W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Debata internetowa e-gospodarka w natarciu - nowe technologie w prawie handlowym

Tematem czwartkowej debaty, którą poprowadził wiceminister Janusz Kowalski, były wnioski członków zespołu zajmującego się kwestiami nowych technologii. Celem ekspertów jest poprawa funkcjonalności polskiej gospodarki oraz zwiększenie bezpieczeństwa obrotu

W dyskusji wzięli udział: dr hab. Marek Leśniak – przewodniczący Zespołu eksperckiego ds. wykorzystania nowych technologii w prawie handlowym oraz inny członek Komisji ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego, dr hab. Andrzej Herbet.

Eksperci chcą stworzyć przepisy umożliwiające zakładanie online spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, za pomocą wzorca przygotowanego przez notariusza, lecz bez fizycznej obecności w kancelarii notarialnej. Rozwiązanie to, stanowiłoby implementację przepisów unijnych. Prace nad takim modelem toczą się już w Niemczech i Hiszpanii. Przewodniczący zespołu zajmującego się tematem nowych technologii uczestniczył w prezentacji przygotowywanego rozwiązania niemieckiego przedstawionego przez niemiecką Federalną Izbę Notarialną.

Kolejny obszar, który wskazywany jest przez Komisję jako możliwy do poprawy to m.in. modyfikacja normatywnych wzorców umów spółek handlowych, które już funkcjonują. Dokonanie analizy przepisów ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, Kodeksu Spółek Handlowych, a także rozporządzeń wykonawczych do tych ustaw i zmianę przepisów, które w obecnym kształcie są uważane za uciążliwe dla uczestników obrotu gospodarczego oraz stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa obrotu.

W najbliższym czasie dr. hab. Marek Leśniak będzie chciał również zaproponować pewne rozwiązania, które obecnie nie istnieją w Kodeksie Spółek Handlowych a które znacznie zwiększyłyby bezpieczeństwo obrotu. Dotyczyć będzie to na przykład obrotu prawami udziałowymi w spółce z o.o., by umożliwić dokonywanie tego obrotu na odległość.

Kolejną materią, nad którą pochylić ma się zespół ekspercki, jest zwiększenie roli sądu rejestrowego jako gwaranta bezpieczeństwa obrotu -  w szczególności w postępowaniu likwidacyjnym. Istniejące rozwiązania legislacyjne nie gwarantują ochrony wierzycielom podmiotu, który podlega likwidacji gdyż sądy rejestrowe nie posiadają odpowiednich narzędzi prawnych i faktycznych aby weryfikować istnienie oraz efektywność wykorzystania instytucji depozytu sądowego przez wierzycieli podmiotu podlegającego likwidacji.

Zespół zamierza również ujednolicić siatkę dotyczącą pojęć związanych z nowymi technologiami w prawie cywilnym materialnym i procesowym.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}