W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

G3.1.5. Budowa morskich farm wiatrowych (Fundusz na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej)

Jaki cel chcemy osiągnąć

W ramach przeprowadzonej w 2023 r. rewizji KPO, zatwierdzonej decyzją Rady UE w dniu 8 grudnia 2023r., ustanowiono m.in. nową formułę finansowania dla projektów budowy morskich farm wiatrowych, wprowadzając w rozdziale KPO o nazwie REPowerEU inwestycję z numerem G3.1.5 pn. „Budowa morskich farm wiatrowych (Fundusz na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej)”.

Zgodnie z nowymi zasadami określonymi w G3.1.5, wsparcie na budowę morskich farm wiatrowych będzie udzielane w formie pożyczek z ustanowionego na ten cel Funduszu Morskiej Energetyki Wiatrowej, tj. Funduszu instrumentów dłużnych, którego zasady funkcjonowania zostaną określone w Strategii inwestycyjnej tego Funduszu. Wsparciem objęte będą przedsięwzięcia budowy zespołów morskich farm wiatrowych w wyłącznej strefie ekonomicznej RP o minimalnej łącznej mocy 3 GW, generowanej przez co najmniej 2 projekty.

W ramach inwestycji G3.1.5 wsparcie uzyskają projekty polegające na budowie farm wiatrowych na morzu wraz z niezbędną infrastrukturą. Wsparciem objęty będzie zakres rzeczowy projektów w szczególności dotyczący budowy i instalacji fundamentów, morskich turbin wiatrowych, morskich stacji transformatorowych, kabli wewnętrznych oraz kabla eksportowego, z wyłączeniem infrastruktury lądowej.

W jaki sposób

Finansowanie będzie odbywało się w formie pożyczek, na zasadach rynkowych. Udzielana pożyczka nie będzie stanowiła pomocy publicznej.

Środki alokowane w ww. Funduszu wynoszą 4,785 mld EUR (z uwzględnieniem przeniesionej do inwestycji G3.1.5 kwoty w wysokości 3,25 mld EUR z dotychczasowej inwestycji KPO B2.3.1).

Maksymalny udział pożyczki ze środków KPO w wartości łącznego finansowania zewnętrznego projektu nie może przekraczać 49 %.

Jakie korzyści przyniesie

Zgodnie z zasadami określonymi przez Komisję Europejską dla ww. inwestycji, o wsparcie mogły ubiegać się przedsiębiorstwa/podmioty wytwarzające lub zamierzające wytwarzać energię elektryczną z energii wiatru na morzu w morskiej farmie wiatrowej, realizujące projekty uczestniczące w fazie I budowy morskich farm wiatrowych w Polsce, poza systemem aukcyjnym (tj. projekty, które otrzymały decyzję Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki przyznającą prawo do pokrycia ujemnego salda dla energii elektrycznej z morskiej farmy wiatrowej w ramach tzw. kontraktu różnicowego – stosownie do art. 16 ustawy z dnia 17 grudnia 2020r. o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 234, z późn. zm.). Prezes URE wydał decyzje o przyznaniu wsparcia operacyjnego w postaci kontraktu różnicowego dla 7 projektów morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 5 900 MW. O wsparcie będą mogły ubiegać się również projekty uczestniczące w II fazie wsparcia aukcyjnego offshore wind, z zastrzeżeniem, iż umowa o udzielenie pożyczki musi zostać zawarta pomiędzy BGK oraz deweloperem projektu, najpóźniej do 31 sierpnia 2026 r.

Ustanowienie Funduszu instrumentów zwrotnych umożliwi zatem finansowanie projektów budowy morskich farm wiatrowych, których harmonogramy realizacji wykraczają poza termin realizacji REPowerEU, tj. poza datę 30 czerwca 2026 r.

Instrument będzie zarządzany przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), jako Partnera Wdrażającego.

Zrealizowane projekty

Projekty nie zostały jeszcze zakończone.

Kryteria oceny przedsięwzięć

Ministerstwo Aktywów Państwowych informuje, że kryteria oceny przedsięwzięć, według których dokonywana będzie ocena przedsięwzięć zgłoszonych do objęcia wsparciem z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w ramach inwestycji G3.1.5 Budowa morskich farm wiatrowych „Fundusz na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej”, zostały opublikowane poniżej.

Jednocześnie przekazujemy Państwu odniesienie MAP do uwag, które napłynęły w ramach konsultacji kryteriów.

Materiały

Kryteria oceny przedsięwzięć – G3.1.5
Kryteria​_oceny​_przedsięwzięć​_G315.pdf 0.29MB
Odniesienie do uwag z konsultacji kryteriów – G3.1.5
Odniesienie​_do​_uwag​_z​_konsultacji​_kryteriów​_G315​_.xlsx 0.02MB
{"register":{"columns":[]}}