W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inwestycje regionalne mają wyrównywać dysproporcje rozwojowe małych miejscowości

25.09.2023

- Rządy naszych poprzedników doprowadziły do podziału na Polskę A i B. Polska wschodnia jako ta gorsza była pozbawiona nowoczesnej infrastruktury - dróg ekspresowych, linii kolejowych i ważnych inwestycji. Teraz my to zmieniamy, naprawiamy - mówi minister aktywów państwowych, Jacek Sasin.

Minister Jacek Sasin podczas konferencji prasowej dotyczącej inwestycji strategicznych.

Realizowane przez rząd regionalne inwestycje mają na celu stworzenie stabilnych warunków rozwoju oraz systematyczną poprawę jakości życia wszystkich obywateli niezależnie od tego w jakim regionie Polski mieszkają. Zwłaszcza, że w kraju nadal są regiony jak województwo Podlaskie, którego stan zamożności znacznie odbiega od dużych ośrodków. Nakłady na te inwestycje z budżetu państwa są coraz większe. 

- Tylko z 3 wielkich programów rządowych -  Programu Budowy Dróg Lokalnych, Funduszu Inwestycji Lokalnych czy realizowanego w ramach Polskiego Ładu Programu Inwestycji Strategicznych - do samorządów w woj. podlaskim wpłynęło ponad 4,5 mld zł - uzasadnia minister Jacek Sasin. 

Oprócz lokalnych inwestycji na Podlasiu w infrastrukturę – jak drogi, obwodnice, dworce kolejowe, szkoły czy placówki kultury, rząd realizuje także ważne inwestycje strategiczne. Przyczyniają się one do zwiększenia konkurencyjności gospodarki, przyciągnięcia inwestorów oraz zabezpieczają interesy państwa na arenie międzynarodowej. 

- Te nowe inwestycje strategiczne to głównie autostrady, które będą kręgosłupem komunikacyjnym województwa podlaskiego, odmieniają obraz Polski Wschodniej, stwarzają nowe szanse rozwojowe - argumentuje minister Jacek Sasin. 

Przykładem są m.in. drogi ekspresowe: Via Carpatia, Via Baltica, prace przy Rail Baltica - czyli transeuropejskim korytarzu kolejowym, który połączy Belgię, Holandię Niemcy, Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię oraz w dalszej perspektywie – Finlandię. 

- To jest bardzo ważna inwestycja o charakterze międzynarodowym, która otworzy tę część Polski dla szybkich połączeń kolejowych - mówi minister Jacek Sasin. 

Jak podkreśla minister Jacek Sasin ważnym elementem regionalnych inwestycji Podlasia jest odbudowa i rewitalizacja połączeń kolejowych, które likwidowały poprzednie rządy. Przykładem będzie odtworzenie istniejącego wcześniej połączenia Białystok – Łomża. Minister Jacek Sasin deklaruje także wsparcie rządu dla rozbudowy lotniska w Białymstoku. 

Spotkanie z Tatarami  

Minister Jacek Sasin spotkał się też z Tatarami w Bohonikach na Podlasiu. W Polsce jest sześć gmin muzułmańskich, parafia w Bohonikach jest największą w kraju. Liczy 380 członków i należą do niej Białystok, Sokółka i Kruszyniany. W Bohonikach i Kruszynianach znajdują się też meczety oraz zabytkowe muzułmańskie cmentarze. 

- Mamy tu do czynienia ze społecznością, która jest wpisana bardzo głęboko w historię Polski. Cieszę się, że zachowujcie swoją odrębność, kulturę. Wiele społeczności uległo asymilacji, porzuciło swoje korzenie. Wy jesteście żywym dowodem na tę wspaniałą, naszą wspólną historię Rzeczypospolitej. My to doceniamy, szanujemy i podziwiamy. Wspieramy również dążenia do pielęgnowania swoich tradycji – powiedział Jacek Sasin.  

Według szacunków obecnie w Polsce żyje ok. 2,5 – 3 tys. Tatarów. Zamieszkują głównie tereny Podlasia, ale część z nich żyje w okolicach Gorzowa Wielkopolskiego, Gdańska czy Warszawy. 

- Tatarzy byli jedną z ważnych sił obronnych w dawnej Rzeczpospolitej. Liczyli się ze względu na swoje zaangażowanie i doświadczenie. Pułk jazdy tatarskiej w czasie wojny polsko-bolszewickiej popisał się ogromnym bohaterstwem – powiedział Jacek Sasin.  

Tatarska mniejszość w Polsce otrzymuje od państwa wsparcie na cele kulturalne i tożsamościowe. W ostatnim czasie wydano na to blisko 400 tys. złotych. Trwają prace nad pozyskaniem środków na przebudowę Domu Pielgrzyma w Bohonikach na Centrum Kultury Tatarskiej. Inwestycja może być warta nawet 10 mln złotych w ramach Programu Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. Centrum Kultury tatarskiej przyczyni się do promocji cennego europejskiego dziedzictwa kulturowego. 

Historia Tatarów Polskich jest dowodem bogactwa kulturowego i tolerancji religijnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz świadectwem wielowiekowego funkcjonowania społeczności muzułmańskiej w państwie chrześcijańskim i zachowania jej odrębności przy jednoczesnej asymilacji. 

- Polska może być dumna, że ma taką historię, że kiedy w wielu krajach trwały wojny religijne, to Rzeczpospolita była ostoją tolerancji, gdzie od wieków żyły bardzo różne społeczności i kultury – zaznaczył Jacek Sasin.  

 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}