W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kontrakt gazowy z amerykańskimi firmami gwarancją dywersyfikacji dostaw surowca

17.10.2018

- To dobry znak dla sektora, że spółka PGNIG staje się aktywnym graczem na światowym rynku LNG, a wizja jej rozwoju wykracza poza Europę pokazując, że Polska to światowa marka – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas ogłoszenia podpisania długoterminowych kontraktów na zakup 2 milionów ton rocznie skroplonego gazu ziemnego pomiędzy PGNiG i Venture Global LNG. W uroczystości, która miała miejsce 17 października 2018 roku wziął udział premier Mateusz Morawiecki i ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher.

Przemówienie ministra Krzysztofa Tchórzewskiego

Minister Tchórzewski podkreślił, że gwarancją bezpieczeństwa energetycznego i korzystnych cen jest dywersyfikacja źródeł i kierunków dostaw importowanych surowców. Otwierające się przed Polską możliwości pozyskiwania gazu ziemnego na konkurencyjnych warunkach powodują, że to paliwo odgrywa coraz większą rolę w polskim miksie energetycznym.  – Razem z kluczowymi spółkami sektora gazowego, w tym oczywiście z PGNiG, robimy wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo energetyczne dla całego rynku gazu w kraju. Kluczowe jest w tym kontekście uniezależnienie się od dominującego dostawcy gazu – powiedział minister.

Zdaniem szefa resortu energii chodzi o to, by Polska efektywnie korzystała  ze wszystkich możliwych źródeł i sposobów zaopatrzenia, ponieważ priorytetem jest zapewnienie polskim przedsiębiorcom i rodzinom nieprzerwanych, stabilnych dostaw energii w konkurencyjnej cenie. Dzisiejszy kontrakt jest najlepszym dowodem takiego działania. Przez 20 lat PGNiG będzie odbierało ładunki skroplonego gazu ziemnego z USA z przeznaczeniem dla krajowych odbiorców lub do dalszej odsprzedaży. PGNiG będzie kupować LNG w formule Free on Board (FOB) z dwóch terminali – Venture Global Calcasieu Pass LNG, który ma rozpocząć działalność w 2022 roku oraz Venture Global Plaquemines LNG, którego termin oddania do użytku to rok 2023. Kontrakty są konsekwencją zawartych w czerwcu 2018 roku porozumień z Venture Global LNG, która jest właścicielem obu spółek.  

Zdjęcia (5)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
16.11.2018 12:54 Jan Szul
Pierwsza publikacja:
16.11.2018 12:54 Jan Szul
{"register":{"columns":[]}}