W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister energii Krzysztof Tchórzewski na inauguracji projektu współpracy nauki i biznesu dla polskiej energetyki i przemysłu

27.06.2019

– Zagadnienia takie jak elektromobilność, inteligentne sieci, czy nowe technologie dla OZE to obecnie najlepsze przykłady wykorzystania innowacji w energetyce. Polska już podjęła wiele aktywnych działań na rzecz ich wdrożenia i umożliwienia ich dalszego rozwoju. Chcemy kontynuować ten kierunek przemian w zakresie unowocześnienia energetyki – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas uroczystości podpisania umów przez KGHM Polska Miedź S.A. oraz PGE Polską Grupę Energetyczną ustanawiających współpracę naukowo-biznesową dla sektora energetycznego i przemysłowego. Wydarzenie odbyło się 27 czerwca 2019 r. w Warszawie.

Podpisanie umów

W trakcie swojego wystąpienia minister energii Krzysztof Tchórzewski przypomniał o dużej roli nauki dla rozwoju technologicznego. – Wiedza naukowa jest niezbędna do tego, aby w przyszłości móc udoskonalać technologie, tak aby jak najlepiej i efektywniej służyły one Polakom – powiedział. Minister podkreślił również, że nowe technologie stają się współcześnie czynnikiem decydującym w procesie zapewnienia społeczeństwu odpowiedniego poziomu i jakości życia. - Obserwując zmiany, jakie następują w energetyce, można z dużą pewnością stwierdzić, że od zastosowania nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań będzie zależeć sprostanie wielu wyzwaniom jakie stoją przed tym sektorem gospodarki – dodał.

Zwrócił także uwagę, że aby wiedza mogła być właściwie stosowana w praktyce, konieczna jest odpowiednia współpraca pomiędzy przedstawicielami środowiska naukowego oraz reprezentantami branży biznesowej. – Współpraca ta umożliwi lepszą wymianę informacji pod względem oczekiwań przedsiębiorców i przemysłu w zakresie zapotrzebowania na innowacyjne rozwiązania, a to z kolei pozwoli na sprawniejszy transfer wiedzy z ośrodków badawczo-naukowych – przekonywał minister. – Przystąpienie do współpracy przez UKSW, PGE i KGHM to wyraz zaangażowania tych podmiotów w chęć rozwoju i modernizacji polskiego sektora energetycznego, a także zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski – podsumował minister Tchórzewski.

W trakcie wydarzenia głos zabrali również przedstawiciele sygnatariuszy umowy. ­­– Dzięki przystąpieniu do tego strategicznego partnerstwa PGE wzmacnia swoją aktywność na rzecz ścisłej kooperacji z sektorem naukowym. Projekt ten jest dla nas niezwykle ważny z punktu widzenia poszukiwania innowacyjnych rozwiązań z dziedziny energetyki – powiedział Henryk Baranowski, Prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź S.A., podkreślał działania podejmowane przez spółkę do osiągnięcia wysokiej efektywności energetycznej. – Inwestujemy, rozwijamy e-Przemysł, sięgamy po doświadczenia i wiedzę specjalistów i nieustannie poszukujemy nowych rozwiązań. Z zaangażowaniem współtworzymy projekty łączące biznes i naukę. Wierzymy, że połączenie potencjałów daje impuls do odpowiedzialnego rozwoju i nowoczesnej polskiej gospodarki – podkreślił prezes Chludziński.

Projekt skupiony wokół Centrum Cyfrowej Nauki jest rezultatem dynamicznego rozwoju uczelni – wskazał rektor UKSW, ks. prof. Stanisław Dziekoński. – Nasz Uniwersytet posiada zasoby infrastrukturalne ogromny potencjał intelektualny w obszarze informatyki, nauk społecznych i humanistycznych, biologicznych i medycznych. Znaleźliśmy również konsorcjantów, firmy oraz osobistości cenione na świecie, dzięki którym mogliśmy przygotować projekt nowego kampusu – podsumował rektor.

 

***

KGHM Polska Miedź S.A. oraz PGE Polska Grupa Energetyczna podpisały umowę o współpracy badawczej z Konsorcjum naukowym, w skład którego wchodzą m.in. Uniwersytet im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w  Warszawie, Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy oraz Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej. Sygnatariusze dokumentu zadeklarowali  powołanie multidyscyplinarnego centrum badawczego opracowującego rozwiązania dla sektora energetycznego i przemysłowego.

Projekt opiera się na współpracy środowiska naukowego z sektorem biznesowym i obejmuje m.in. prowadzenie interdyscyplinarnych badań z zakresu innowacyjnych rozwiązań dla sektora energetycznego.

W ramach projektu naukowcy i przedsiębiorcy będą realizować wspólne zadania z zakresu m.in. Internetu rzeczy (IoT), digitalizacji, rozwoju mikroźródeł czy zarządzania sieciami energetycznymi. Udostępnienie środowisku naukowemu oraz biznesowemu najnowocześniejszej infrastruktury badawczej, wykorzystującej najlepsze dostępne rozwiązania w ramach działalności badawczo-rozwojowej ma na celu dynamiczny rozwój innowacyjnych technologii służących poprawie wydajności energetycznej, co bezpośrednio przyczyni się do rozwoju krajowego sektora energetycznego oraz zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Zdjęcia (3)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
27.06.2019 14:48 Wojciech Rutkowski
Pierwsza publikacja:
27.06.2019 14:48 Wojciech Rutkowski