W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Tchórzewski: Odpowiedzialna polityka energetyczna powinna respektować trzy równoważne cele: konkurencyjność, zrównoważony rozwój oraz bezpieczeństwo dostaw

16.05.2018

- Wszystko wskazuje na to, że zaspokoimy nasze potrzeby energetyczne, wzrastające wraz z rozwojem gospodarczym i ambicjami społecznymi - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski drugiego dnia X Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Minister Tchórzewski występuje podczas dyskusji „Regiony górnictwa węgla kamiennego w okresie przekształceń: Śląsk –wizja i projekty”

Z udziałem szefa resortu energii Krzysztofa Tchórzewskiego odbył się panel dyskusyjny „Jak zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski w perspektywie średnio- i długoterminowej”. Uczestnicy spotkania poruszyli kwestie związane z wprowadzeniem rynku mocy, wpływem polityki klimatycznej UE na niezależność energetyczną Polski, czy rozwiązaniach Pakietu Zimowego.

Podczas panelu szef resortu energii podkreślił istotę wprowadzonego rynku mocy.  - Rynek mocy daje nam pewną stabilność funkcjonowania w energetyce, możliwość zawierania umów oraz relacji biznesowych, które pozwolą wyrównywać zaległości związane z energetyką odnawialną. Myślę, że dzięki rynkowi mocy te drzwi się otworzą - powiedział. Podkreślił jak znacząca była pozytywna decyzja Komisji Europejskiej. KE potwierdziła, że przygotowany przez nas mechanizm rynku mocy spełnia surowe kryteria dotyczące reguł pomocy publicznej. Pozwoli on na stabilne funkcjonowanie istniejących źródeł wytwórczych oraz na ich modernizację, budowę nowych elektrowni oraz rozwój usług rynkowych, takich jak magazyny energii oraz redukcja zapotrzebowania odbiorców (DSR) – stwierdził minister.

Minister zaznaczył, że Polska opowiada się za zrównoważonym rozwojem technologii wytwarzania energii w oparciu o pewne, stabilne i dostępne źródła energii oraz surowce energetyczne. – Takim źródłem może być energia jądrowa, która wpłynie na znaczące obniżenie poziomu emisji z sektora energii – dodał.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski uczestniczył również w dyskusji p.t. „Regiony górnictwa węgla kamiennego w okresie przekształceń: Śląsk – wizja i projekty” - Platforma Wsparcia Regionów Górniczych Komisji Europejskiej objęła pilotażem 3 rejony w Europie, w tym Śląsk. Ta platforma jest istotnym projektem dla Polski ze względu na przyszłość Śląska, będącego jednym z kluczowych regionów węglowych Europy – powiedział. Podkreślił, że Ministerstwo Energii zgłosiło inicjatywy o bardzo szerokim spektrum, dotyczące restrukturyzacji regionów górniczych, prac badawczo – rozwojowych w zakresie czystych technologii węglowych oraz terenów inwestycyjnych likwidowanych kopalń. Projekty będą mogły być realizowane przez samorządy, spółki, instytuty badawcze i uczelnie.

W spotkaniu uczestniczył również wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, który zaznaczył m.in., że w Ministerstwie Energii dostrzega możliwość włączenia w proces Platformy Wsparcia Regionów Górniczych Komisji innych obszarów – Ten projekt to ogromna szansa dla Śląska oraz innych terenów pogórniczych w UE, którą trzeba jak najlepiej wykorzystać powiedział. Obszary górnictwa węgla kamiennego, jak i innych surowców energetycznych i nieenergetycznych posiadają duży potencjał inwestycyjny, także ze względu na lokalizację oraz rozbudowaną infrastrukturę. Sekretarz Stanu w ME Grzegorz Tobiszowski wyraził również zadowolenie z faktu, że kolejne spotkanie przedstawicieli włączonych w proces, odbędzie się w Katowicach w grudniu 2018 r. na posiedzeniu COP24 - Mam nadzieję, że będzie można wówczas powiedzieć, że realizacja inicjatyw związanych z platformą to sztandarowy projekt, na którym inne regiony Europy mogą się wzorować. To konkretne przedsięwzięcie, pokazujące bardzo mocno jak możemy z potencjalnie nierozwiniętego i restrukturyzowanego przemysłu zbudować nowoczesny region w środkowej Europie - dodał.

Podczas wczorajszego spotkania z przedstawicielami Komisji Europejskiej  przedyskutowano inicjatywy wsparcia regionów górniczych. Do końca maja Komisja przedstawi tzw. Action Plan czyli dokument, który ustrukturyzuje pracę w ramach projektu. Polska odniesie się do propozycji do połowy czerwca br. Uzgodniony materiał będzie podstawą do dyskusji w Komisji Europejskiej na początku lipca br. 

                                                                                   ***

Tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy odbywa się 14-16 maja 2018 r. w Spodku oraz w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Jubileuszowa edycja konferencji to ponad sto debat, sesji, spotkań i innych wydarzeń. Członkowie Kierownictwa ME wezmą udział w dyskusjach dotyczących przyszłości energetyki w Polsce i na świecie, współpracy międzynarodowej, polityki klimatycznej, a także regionów górniczych i innowacji w górnictwie.

Zdjęcia (9)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
18.07.2018 16:12 Zuzanna Maruszak
Pierwsza publikacja:
18.07.2018 16:12 Zuzanna Maruszak
{"register":{"columns":[]}}