W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

MON i MAP wyjaśniają kulisy wydatkowania ponad 150 mln zł w Polskiej Grupie Zbrojeniowej

09.05.2024

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa trafiło do Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Sprawę bada także Służba Kontrwywiadu Wojskowego. Chodzi o 157 mln zł, które zostały zapłacone z góry za ubezpieczenie wszystkich trzech okrętów zaplanowanych do produkcji. Budowa dwóch z nich jeszcze się nie rozpoczęła. Największa część płatności została przelana pod koniec urzędowania poprzedniego zarządu PGZ, a ostatnia płatność jeszcze przed powołaniem nowego.


Wiceminister aktywów państwowych Marcin Kulasek i wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk stoją za mównicami. W tle ścianka z logotypami MAP i flaga biało-czerwona.

W Ministerstwie Aktywów Państwowych odbył się briefing z udziałem wiceministra aktywów państwowych Marcina Kulaska i wiceministra obrony narodowej Cezarego Tomczyka na temat nieprawidłowości przy zawieraniu przez Spółkę PGZ S.A. umowy ubezpieczenia powstających 3 fregat w ramach projektu Miecznik.

Nowy zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. poinformował Ministerstwo Aktywów Państwowych, iż podczas prowadzenia czynności kontrolnych, realizowanych w PGZ S.A., w zakresie podpisywania umów i wydatkowania środków finansowych, powziął informację o możliwych nieprawidłowościach przy zawarciu umowy o świadczenie usług brokerskich i w następstwie tego umowy na ubezpieczenie projektu Miecznik.

- Zostałem zapewniony przez obecne władze PGZ, że z dużą starannością badają tą sprawę, szczególnie pod kątem możliwości wyrządzenia spółce szkody majątkowej w wielkich rozmiarach. Z tego względu zarząd spółki złożył zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie oraz jednocześnie powiadomił Służbę Kontrwywiadu Wojskowego – mówił wiceminister Marcin Kulasek.

Z uwagi na możliwość wyrządzenia PGZ S.A. szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, zarząd spółki podjął czynności w sprawie dalszego toku postępowania i zweryfikowania procedur przy zawieraniu umów ubezpieczenia w Grupie PGZ. Służba Kontrwywiadu Wojskowego została powiadomiona o  możliwości naruszenia prawidłowego procesu postępowania zakupowego na świadczenie usług brokerskich. Zawiadomienie do prokuratury zostało z kolei złożone celem zweryfikowania czy przy zawieraniu umowy na świadczenie usług brokerskich nie doszło do złamania przepisów prawa i czy umowa ta nie nosi znamion przestępstwa i niegospodarności na szkodę PGZ.

- Mogę państwa zapewnić, że razem ze spółką wyjaśnimy tą sprawę i wyciągniemy konsekwencje  wdrażając rozwiązania, które uniemożliwią dopuszczenie do podobnych nieprawidłowości – mówił wiceminister aktywów państwowych.

Zarząd PGZ S.A. poinformował też, iż zlecił audyt wszystkich umów ubezpieczeniowych zawartych w Grupie PGZ. Ponadto audyty dotyczące poszczególnych obszarów działalności PGZ S.A. będzie nadzorować Rada Nadzorcza Spółki. Jednocześnie Ministerstwo Aktywów Państwowych wskazuje, że na podstawie art. 382 § 4 ustawy Kodeks spółek handlowych w celu wykonania swoich obowiązków Rada Nadzorcza może badać wszystkie dokumenty spółki, dokonywać rewizji stanu majątku spółki oraz żądać od zarządu, prokurentów i osób zatrudnionych w spółce na podstawie umowy o pracę lub wykonujących na rzecz spółki w sposób regularny określone czynności na podstawie umowy o dzieło, umowy zlecenia albo innej umowy o podobnym charakterze sporządzenia lub przekazania wszelkich informacji, dokumentów, sprawozdań lub wyjaśnień dotyczących spółki, w szczególności jej działalności lub majątku. Przedmiotem żądania mogą być również posiadane przez organ lub osobę obowiązaną informacje, sprawozdania lub wyjaśnienia dotyczące spółek zależnych oraz spółek powiązanych.

Wideo

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}