W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie zmian w projekcie reformy KSH – relacja z debaty (29.10.2020)

29.10.2020

Ostateczny kształt projektu nowelizacji Kodeksu Spółek Handlowych po konsultacjach publicznych był tematem czwartkowej debaty internetowej zorganizowanej przez Komisję ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego.

Podczas spotkania eksperci opowiedzieli o postępach w przygotowywaniu reformy prawa handlowego oraz o metodologii przyjętej przy wdrażaniu otrzymanych uwag. Moderatorem dyskusji był Janusz Kowalski wiceminister aktywów państwowych, Pełnomocnik Rządu ds. Reformy Nadzoru i wiceprzewodniczący Komisji.

W debacie wzięli udział eksperci w dziedzinie ekonomii, polskiej gospodarki i prawa handlowego, wśród nich:

  • Mateusz Berger  - wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S. A.
  • Marek Dietl - prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie
  • Filip Ostrowski- dyrektor Biura ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Wiceminister Janusz Kowalski przybliżył szczegóły konsultacji, które zakończyły się 19 września. W czasie 45 dni zgłoszono 180 uwag, które zajęły 800 stron. Swoje stanowisko przesłało aż 71 instytucji, w tym 16 kancelarii prawnych, 15 spółek Skarbu Państwa, 9 instytucji państwowych, 6 izb gospodarczych i handlowych, 3 uniwersytety, 3 związki pracodawców i 3 stowarzyszenia.

- Ogromnie dziękuję za tak duże zainteresowanie naszym projektem – mówił wiceszef MAP. - Dzięki zebraniu opinii od tak wielu instytucji i osób mamy wyjątkową szansę na stworzenie nowoczesnego prawa handlowego, które ułatwi i usprawni działania wszystkich spółek kapitałowych w Polsce. To wszystko będzie możliwe właśnie dzięki wysłuchaniu potrzeb przedsiębiorców, którzy zdecydowali się skontaktować się z nami i podzielić swoimi problemami i spostrzeżeniami – dodał Janusz Kowalski.

- Po przeanalizowaniu wszystkich 800 stron uwag wypracowano projekt, który, w odczuciu przeważającej większości podmiotów z rynku wprowadził wszystkie uwagi i sugestie, które przyczynią się do ulepszenia naszego projektu – mówił z kolei Filip Ostrowski, dyrektor Biura ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego.

Przykładem zmian w projekcie jest rezygnacja z trójpodziału odpowiedzialności, uzależnionego od poziomu zaangażowania spółki kapitałowej, na rzecz dychotomicznego systemu, w którym jednoosobowa spółka zależna ma funkcjonować tak, by zabezpieczać interesy wierzycieli. To interes, który w tym zakresie wymaga ochrony. W przypadku spółek innych niż jednoosobowe ta odpowiedzialność ma być ukształtowana tak, by w rozsądnym zakresie zabezpieczyć interesy wspólników mniejszościowych, uwzględniając przy tym proefektywnościowe potrzeby spółki dominującej i oraz zabezpieczenie interesów wierzycieli.

Dyrektor Ostrowski odniósł się również do podnoszonych w mediach zastrzeżeń o tym, że procedury określone w projekcie mogłyby utrudniać tworzenie grup spółek, w których spółką dominującą jest spółka zagraniczna. Zapewnił, że udało się wypracować rozwiązanie wychodzące naprzeciw wskazanemu problemowi.

Wiceprezes ARP Mateusz Berger opowiedział o postulatach zgłaszanych przez przedsiębiorców.

 - Z mojego doświadczenia wynika, że w grupach spółek pojawia się problem przepływu informacji oraz wykonywania właściwego nadzoru. Bardzo często decyzje wykonywane na poziomie spółek dominujących wiązały się ze zbieraniem określonych decyzji i uwarunkowań na poziomie spółek zależnych. Bez możliwości zejścia na poziom obserwacji rynku i obserwacji mechanizmów z poziomu spółek zależnych często podejmowanie tych decyzji nie miało odpowiedniego ‘światła’ – odpowiedniej wiedzy i narzędzi aby robić to dobrze – mówił wiceszef ARP. - Zmiany w przepisach jakie wprowadza nowela są zmianami wyczekiwanymi przez środowisko – dodał Mateusz Berger.

Prezes GPW powołał się na przeprowadzoną we współpracy z międzynarodową firmą doradczą Forum Rad Nadzorczych ankietę. Przedsiębiorcy odpowiadali m.in. na pytania o to czy są zwolennikami wzmocnienia roli organów nadzorczych w spółkach giełdowych.

- Ponad połowa pytanych wypowiedziała się pozytywnie o takiej potrzebie, co pokazuje, że głos rynku jest za wzmocnieniem rad nadzorczych w spółkach kapitałowych. Proponowane zmiany, są szczególnie istotne w praktyce rad nadzorczych spółek publicznych notowanych na giełdzie, gdzie mamy obowiązek wobec potencjalnie nieograniczonego kręgu osób zainteresowanymi tymi spółkami. Szczególnie dobrze oceniam obowiązek sporządzania  przez rady nadzorcze corocznego sprawozdania swojej  działalności. Rada nadzorcza musi być rozliczana z tego czym się zajmowała dlatego wprowadzenie obowiązku sprawozdawczego jest dobrym kierunkiem – mówił Marek Dietl.

Uczestnicy internetowego spotkania odpowiadali również na pytania. Pełen zapis debaty dostępny jest na Facebooku.

Projekt nowelizacji KSH został rozbudowany po konsultacjach publicznych. Uwzględnia wiele powtarzających się sugestii. Przygotowana nowelizacja została zaakceptowana przez wszystkich członków Komisji ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego. Dokument jest gotowy do dalszego procedowania, wkrótce ma trafić do Sejmu. Jeśli zmiany zostaną przyjęte, będzie to największa nowelizacja Kodeksu Spółek Handlowych od momentu jego wejścia w życie 20 lat temu.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}