W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko–ukraińskie rozmowy w Ministerstwie Aktywów Państwowych

28.03.2024

Podczas rozmów Ministerstwo Aktywów Państwowych reprezentował wiceminister Marcin Kulasek, delegacji ukraińskiej przewodniczyła wiceminister ds. Strategicznych Gałęzi Przemysłu Anna Gvozdiar. Rozmowy w MAP odbywały się w ramach polsko-ukraińskich konsultacji rządowych, pod przewodnictwem Prezesa Rady Ministrów Pana Donalda Tuska oraz Premiera Ukrainy Denysa Szmyhala.

Wiceminister Kulasek stoi po lewej stronie zdjęcia i podaje rękę wiceminister Annie Gvozdiar, która stoi po prawej. W tle - tekstylna ścianka z logotypami MAP oraz trzy flagi. Od lewej to kolejno: Flaga Ukrainy, flaga Polski i flaga Unii Europejskiej.

- Cieszy fakt, że polski premier i prezydent mówią jednym głosem w sprawie pomocy dla Ukrainy i coraz skuteczniej przekonują do tego Europę. Przykładem są Niemcy, którzy zmienili swoją retorykę i zrozumieli, że nie mogą patrzeć tylko przez pryzmat swojej gospodarki – powiedział wiceminister Marcin Kulasek. 

Tematem przewodnim spotkania w MAP była współpraca gospodarcza Polski i Ukrainy w sektorze zbrojeniowym. Strona polska wyraziła pełne poparcie dla Ukrainy w walce z rosyjską agresją. Pogłębienie współpracy w dziedzinie obronności oraz rozszerzenie zdolności obronnych leży w interesie obu narodów.  

Strona polska zadeklarowała gotowość do współpracy w zakresie przemysłu obronnego: produkcji oraz modernizacji śmigłowców, produkcji amunicji kal. 125 mm na potrzeby broni pancernej, systemów przeciwlotniczych, systemów radiolokacyjnych oraz optyczno-elektronicznych, a także serwisowania czołgów. 

Delegacja ukraińska wyraziła podziękowania dla strony polskiej za dotychczasową pomoc humanitarną i wojskową. Jako model współpracy zasadne jest powołanie grup roboczych w celu wykorzystania dotychczasowego doświadczenia armii ukraińskiej z pola walki między zakładami zbrojeniowymi obu państw. 

Strona ukraińska pozytywnie oceniła dotychczasową współpracę pomiędzy krajami w relacjach politycznych i liczy na dalszy rozwój współpracy pomiędzy zakładami zbrojeniowymi obu krajów.  W rozmowach podkreślona została kwestia rozwoju sił zbrojnych obu państw w celu zwiększenia bezpieczeństwa na kontynencie europejskim.   

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}