W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki Jądrowej

28.09.2017

„Program Polskiej Energetyki Jądrowej jest realizowany. W resorcie opracowaliśmy kilka modeli biznesowo-finansowych i spośród nich wybierzemy wariant finansowania elektrowni jądrowej w naszym kraju” – powiedział dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Energii Józef Sobolewski 27 września 2017 r. w Sejmie, podczas  posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki Jądrowej. „Pierwszy blok (lub całą elektrownię) sfinansujemy ze środków krajowych, aby rynki finansowe nie zdominowały naszego projektu” – dodał.

Zdaniem dyrektora to państwo jest najważniejszym czynnikiem wspierającym rozwój energetyki jądrowej, bo zmiany prawa czy rządów stanowią największe ryzyka dla realizacji projektu. Według dyr. J. Sobolewskiego możliwa jest sytuacja, w której atom będzie konkurował z innymi źródłami wytwarzania energii. „To jest najbardziej optymalne rozwiązanie. Da się skonstruować model finansowy tak, aby energia generowana w elektrowni jądrowej była konkurencyjna” - poinformował przedstawiciel resortu.

Dyrektor Sobolewski zwrócił uwagę na fakt, że energetyka węglowa jest tańsza od atomu, ale tylko w przypadku, gdy nie liczymy kosztów związanych z emisją CO2. „Zeroemisyjna energetyka jądrowa może być postrzegana jako ratunek dla węgla, bo pozwoli na wypełnienie celów polityki energetyczno-klimatycznej Unii Europejskiej” – powiedział.

Przedstawiciel resortu zwrócił uwagę, że 60% elektrowni w Polsce ma ponad 30 lat i koszty ich modernizacji mogą być wysokie. Poinformował, że jeżeli dyrektywa IED (konkluzje BAT/ BREF) będą się kształtować jak obecnie, to do 2030 roku będziemy musieli wycofać z energetyki konwencjonalnej ok. 4000 MW a do 2035 – ok. 14 000 MW.

Odnosząc się do kosztów realizacji projektu J. Sobolewski podkreślił, że każda elektrownia jądrowa jest realizowana w innych warunkach rynkowych, politycznych, regulacyjnych i technicznych. Według dyrektora koszt elektrowni jądrowej w Polsce może wynieść 12-14 mld złotych za 1 GW (przy budowie łącznej mocy 3 GW), ale wiarygodne dane będą znane dopiero po przedstawieniu ofert generalnych wykonawców.

Parlamentarny Zespół ds. Energetyki Jądrowej powstał z inicjatywy posła Jana Klawitera z województwa pomorskiego. To na Pomorzu znajdują się dwie potencjalnie lokalizacje dla elektrowni jądrowej w Polsce (Żarnowiec i Lubiatowo-Kopalino), gdzie obecnie prowadzone są badania lokalizacyjne i środowiskowe. Przewodniczący Klawiter podkreślił, że zespół parlamentarny powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie społeczne grup, które dążą do rozwoju energetyki jądrowej w naszym kraju.

Zdjęcia (1)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
06.05.2018 09:14 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
06.05.2018 09:14 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}